Exploring relationship growth and family-of-origin-based resilience in couples coping with the loss of a child
Çocuk kaybıyla başa çıkan çiftlerde ilişki gelişimi ve kök aileden gelen dayanıklılığın incelenmesi
  1. Tez No: 902265
  2. Yazar: GÖKÇENAY BAŞER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm, çocuk kaybı yaşayan çiftlerin ilişkilerinde gözlenen olumlu değişimleri ve bu bireylerin kök ailelerinden miras aldıkları başa çıkma stratejileri üzerine yapılan çalışmaları incelemekte ve literatüre dair bilgiler sunmaktadır. Bu kısımda, (a) Aile Dayanıklılığı Teorisi, (b) çocuk kaybının yasını tutma, (c) yas tutan ebeveynlerin başa çıkma yöntemleri, (d) kayıp sonrası çift ilişkilerinde olumlu değişim/büyüme, (e) kaybın kültürel boyutları ve (f) kök aileye dayalı dayanıklılık incelemiştir. İkinci bölüm, gözden geçirilen literatürü temel alarak ve nitel bir araştırma yaklaşımını kullanarak, çocuğunu kaybetmiş çiftlerin ilişkilerindeki olumlu değişimleri, kullandıkları destek mekanizmalarını ve miras alınan aile başa çıkma stratejilerini daha da derinlemesine araştırmaktadır. Altı katılımcı ile yapılan görüşmeler sonucunda Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle dört ana tema belirlenmiştir: (a) Kayıp ile Başa Çıkma, (b) Dönüşümsel Yollar: Yasın Dalgaları, (c) İlişkisel Büyüme, (d) Kök Aileye Dayalı Dayanıklılık. Bu temalar, mevcut akademik çalışmaların ışığında detaylı bir şekilde tartışılmış ve bulgular üzerine çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu analiz, hem klinisyenlere hem de araştırmacılara yönelik, yas tutan çiftlere daha iyi destek ve anlayış sağlamaya yönelik önerilerle sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is structured into two distinct parts. The first part examines the studies on positive changes observed in the relationships of couples who have experienced child loss and the coping strategies they have inherited from their families of origin, and provides information about the literature. This section has examined (a) Family Resilience Theory, (b) grieving loss of a child, (c) coping of bereaved parents, (d) growth in couple relationships following the loss, (e) cultural aspects of loss and (f) Family of origin based resilience. The second part comprises a qualitative study based on the reviewed literature, and investigates the changes in relationships of couples who have lost a child, the support mechanisms they use, and the family of origin coping strategies they have inherited. Interpretive Phenomenological Analysis of in depth interviews with six participants from Türkiye revealed four main themes: (a) Dealing with Loss, (b) Transformational Pathways: Navigating Waves of Grief, (c) Relational Growth, (d) Family of Origin-Based Resilience. These themes have been discussed in detail in the light of current academic studies. This analysis has resulted in recommendations for clinicians and researchers to provide better understanding and support to grieving couples.