Navigating risk and uncertainty: The experiences of foreign migrants returning to Libya
Risk ve belirsizlikle başa çıkmak: Libya'ya dönen yabancı göçmenlerin deneyimleri
  1. Tez No: 902273
  2. Yazar: SAMAR SADOUN B. BAKOUSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇIN YELDA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, yabancı göçmenleri kendi ülkelerine döndükten sonra çatışmaların yaşandığı Libya'ya yeniden göç etmeye iten motivasyonları incelemekte ve Libya'daki çatışmaların yol açtığı kargaşanın ortasında bu karar verme sürecinin altında yatan karmaşıklıkları araştırmaktadır. İtme-çekme teorisi, döngüsel göç teorisi, sosyal sermaye teorisi ve ulusötesicilik ve ağ teorisini kapsayan kapsamlı bir teorik çerçeve kullanan bu çalışma göç dinamiklerini ve tekrarlayan göç modellerini etkileyen yapısal güçler. Ayrıca, sosyal ağlar, toplumsal destek ve kültürel bağların öneminin yanı sıra aile birleşimi ve toplumsal destek ağları gibi faktörlerin göçmenlerin yeniden göç etme niyeti üzerindeki etkisine odaklanarak sosyal sermaye teorisinin göçmenlerin kararlarındaki rolünü incelemektedir. Göçmenlerin deneyimlerini araştırmak için, derin içgörüler için esneklik ve yapı sunan yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmış, amaçlı ve kartopu örnekleme teknikleri ile katılımcıların çeşitliliği ve temsiliyeti sağlanmıştır. Bulgular, sosyal ağların göçmenlerin hareketlilik kararlarını şekillendirmede, ekonomik etkenlerle iç içe geçmede ve yeniden göç tercihlerini kolaylaştırmada oynadığı önemli rolü vurgulamaktadır. Toplumsal cinsiyet dinamikleri, kadınların karşılaştığı benzersiz zorlukları ve erkeklerin karşılaştığı baskıları ortaya çıkararak göç modellerini daha da karmaşık hale getirmekte ve hedefe yönelik politikalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Libya gibi çatışma bölgelerine yeniden göçü anlamak, günümüzün değişen göç ortamında, kanıta dayalı politika ve müdahaleleri bilgilendirmeyi ve etkili yeniden entegrasyonu desteklemeyi amaçlayan çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the motivations driving foreign migrants to re-migrate to conflict-afflicted Libya after returning to their home countries, exploring the complexities underlying this decision-making process amidst the upheaval caused by the Libyan conflict. Using a comprehensive theoretical framework encompassing push-pull theory, circular migration theory, social capital theory, and transnationalism and network theory, the study analyzes the structural forces influencing migration dynamics and recurrent migratory patterns. Furthermore, it examines the role of social capital theory in migrants' decisions, focusing on the significance of social networks, communal support, and cultural ties, as well as the impact of factors such as family reunification and community support networks on migrants' intent to re-migrate. Semi-structured interviews are utilized to explore migrants' experiences, offering flexibility and structure for deep insights, with purposeful and snowball sampling techniques ensuring a diverse and representative sample of participants. The findings emphasize the crucial role of social networks in shaping migrants' mobility decisions, intertwining with economic drivers and facilitating re-migration choices. Gender dynamics further complicate migration patterns, revealing unique challenges faced by women and pressures encountered by men, highlighting the need for targeted policies. Understanding remigration to conflict zones like Libya is crucial in today's changing migration landscape, aiming to inform evidence-based policies and interventions and support effective reintegration.