Effect of eccentric and concentric exercise programs to healing hamstring Grade II injury on elite athletes
Elit sporcularda hamstring Grade ıII strain yaralanmalarında konsantrik ve eksentrik egzersizlerin iyileşmeye etkisi
  1. Tez No: 902366
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZAL KAVAKDİBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZA ŞULE HANTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Diz arkası yaralanmaları elit ve rekreasyonel sporlarda sıklıkla tekrarlanan bir sorundur ve genellikle uzun süreli spordan uzak kalmayla sonuçlanır. Bildirilen yaralanma oranı, farklı yaralanma mekanizmalarına ve atletik popülasyonlara bağlı olarak değişmektedir; ancak literatürün çoğunun ilgili olduğu futbolun çeşitli kodlarında rapor edilen yaygınlık genellikle %8 ila %25 arasındadır ve her yaralanma, spordan 2-6 hafta uzak kalmayla sonuçlanır. Pek çok araştırmanın konusu olarak çalışılmasına rağmen, hamstring kas gerginliklerinin yaralanma riskleri ve en iyi tedavi türleri tam olarak anlaşılamamıştır. Çalışmamız, eksantrik ve konsantrik egzersizleri içeren tedavi programlarının, derece II hamstring gerilimi yaralanması olan elit sporcuların iyileşmesi üzerindeki etkisini ölçmeyi amaçlamaktadır. Tezimizi diğer çalışmalara göre daha değerli kılan pek çok faktör vardır; bunlardan biri elit sporculara farklı türdeki egzersiz gruplarını uygulamak ve bunların toparlanma üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca hamstring gerilmeleri sonrası dinamik denge değerlendirmemiz, tedavi öncesi ve sonrası, eksantrik egzersiz ve konsantrik egzersiz programları öncesi ve sonrası ortaya koyduğu sonuçlar açısından önceki çalışmalardan farklıdır. Çalışmamızda ağrı, esneklik, kas kuvveti, denge ve spora dönüşe yönelik tedavi seans sayıları incelendi ve karşılaştırıldı. Sonuç olarak elit sporcularda spora dönüşte hangi egzersiz grubunun daha başarılı veya farksız olduğu belirlenerek daha sonraki sporcu yaralanmalarında rehabilitasyon sürecine ışık tuttu. Sürekli değişkenler için Wilcoxon testini kullanarak iki grubu karşılaştırdık. P değerleri
Özet (Çeviri)
Hamstring injuries are a frequently recurring problem in elite and recreational sports, often resulting in long-term absence from sports. The reported injury rate varies depending on different injury mechanisms and athletic populations; however, the reported prevalence in the various codes of football, to which most of the literature relates, is generally between 8% and 25%, with each injury resulting in a 2-6 week absence from the sport. Although studied as a subject of much research, the injury risks and best types of treatments for hamstring muscle strains are not fully understood. Our study aims to measure the effect of treatment programs including eccentric and concentric exercises on the recovery of elite athletes with hamstring strain grade II injuries. There are many factors that make our thesis more valuable than other studies; One of them is to apply different types of exercise groups to elite athletes and examine their effects on recovery. In addition, our dynamic balance assessment after hamstring strains is different from previous studies in terms of the results it reveals before and after treatment, before and after eccentric exercise and concentric exercise programs. In our study, the number of treatment sessions for pain, flexibility, muscle strength, balance and return to sports were examined and compared. As a result, it was determined which exercise group was more successful or indifferent in the return to sports in elite athletes and shed light on the rehabilitation process in subsequent athlete injuries. We compared the two groups using the Wilcoxon test for continuous variables. P values