Elektrik nokta direnç kaynaklı DP 980 çelik saclar ile paslanmaz çelik sacların mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of electric spot resistance welded DP 980 steel sheets and stainless steel sheets
  1. Tez No: 902367
  2. Yazar: ÖZKAN TOKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmamızda üstün mekanik özelliklerinden dolayı otomotiv sektöründe kullanımı hızlıca artan DP 980 çeliği ile piyasada kolaylıkla bulunan paslanmaz 304 kalite çeliğinin nokta direnç kaynak kabiliyetine, kaynak akımı ve kaynak süresinin etkileri incelenmiştir. Kaynak işlemi sabit 0,5 N/mm2 elektrot basıncında 7 kA, 9 kA ve 11 kA kaynak akımlarında ve 10-15-20-25 cycle (1 cycle=0,02 sn) kaynak sürelerinde yapılmıştır. Elektrot olarak 16 mm çapında bakır uçlu küresel elektrot kullanılmıştır. Bu amaç doğrultusunda numunelere çekme-makaslama deneyi uygulanmıştır. Çekme-makaslama dayanımının maksimum değerine 25 cycle kaynak zamanı ve 11 kA akım şiddetinde ulaşılmıştır. Kaynak sonrasında kaynak çapı ve dalma derinliği ölçümleri incelenmiştir. En büyük kaynak çapı değerine ve elektrot dalma derinliğine yine 25 cycle kaynak zamanı ve 11 kA akım şiddetinde ulaşılmıştır. Kaynak akımı ve kaynak süresinin önemi belirlenip, çekme-makaslama gerilimi üzerine etkisi gösterilmiştir. Yine kaynak akımı ve kaynak süresinin kaynak çapı ve dalma derinliğine etkisi gösterilmiştir. Aynı zamanda kaynak numunelerinin mikro sertliklerine bakılmıştır. Bunlarla beraber kritik çekme-makaslama gerilme değerlerindeki numunelerin mikro yapıları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of welding current and welding time on the spot resistance weldability of DP 980 steel, which is rapidly increasing in use in the automotive sector due to its superior mechanical properties, and stainless 304 grade steel, which is readily available in the market, were investigated. The welding process was carried out at constant electrode pressure of 0.5 N/mm2 at welding currents of 7 kA, 9 kA and 11 kA and welding times of 10-15-20-25 cycles (1 cycle=0.02 s). Copper tipped spherical electrode with a diameter of 16 mm was used as electrode. For this purpose, tensile-shear tests were applied to the specimens. The maximum value of tensile-compression strength was reached at 25 cycles welding time and 11 kA current strength. After welding, weld diameter and penetration depth measurements were analysed. The maximum weld diameter value and electrode penetration depth were obtained at 25 cycle welding time and 11 kA current strength. The importance of welding current and welding time were determined and their effect on the tensile-shear stress was shown. The effects of welding current and welding time on weld diameter and penetration depth are also shown. At the same time, the micro hardness of the weld specimens were analysed. In addition, the microstructures of the specimens at critical tensile-compression stress values were also analysed.