6 Şubat 2023 depremlerinin aile bütünlük duygusu ve problem çözme becerilerine etkileri: Hatay İli örneği
The effects of The February 6, 2023 earthquakes on sense of family coherance and problem-solving skills: The Case of Hatay province
- Tez No: 902393
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın temel amacı 6 Şubat 2023 yılında gerçekleşen depremlerin ardından aile bütünlük duygusu ve problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bireylerin problem çözme becerileri ve aile bütünlük duyguları demografik değişkenler çerçevesinde de ele alınmıştır. Araştırmaya Hatay ilinde depremi yaşamış 18 yaş ve üzeri 239'u kadın 168'i erkek olmak üzere 407 kişi katılım göstermiştir. Veriler,“Demografik Bilgi Formu”“Aile Bütünlük Duygusu Ölçeği Kısa Formu”“Problem Çözme Envanteri”araçlarıyla toplanmıştır. Bu çalışmadaki analizler için istatistik 23 paket programı kullanılmış olup tüm analizlerde anlamlılık değeri 0.05 olarak kabul edilmiş ve 0.05'ten küçük olan analiz bulgularında istatistiki olarak anlamlı bir fark olduğu, aksi durumlarda ise anlamlı bir fark olmadığı değerlendirilmiştir. İlişkilerin analizlerinde ise“Bağımsız Örneklem T Testi”“Tek Yönlü Anova”“Post-Hoc Testleri”“Pearson Korelasyon Analizleri”yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, aile bütünlük duygusu ve problem çözme becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Aile bütünlük duygusu ile medeni durum, yaş, eğitim durumu, iş durumu, gelir durumu, evli kalınan süre, çocuk sayısı ve çocukların bulundukları yaş aralıkları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup cinsiyet arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Problem çözme becerisinde ise yaş, eğitim durumu, iş durumu ve gelir durumu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup cinsiyet arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlar literatür çerçevesinde tartışılmış ve bu noktada fark edilen durumlara yönelik ise öneriler kısmında yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the sense of family coherance and problem-solving skills after the February 6, 2023 earthquake. Individuals' problem-solving skills and sense of family coherance were also discussed along with demographic characteristics. 407 people, 239 women, and 168 men, aged 18 and over, who experienced the earthquake in Hatay province, participated in this research. The data were collected using the“Demographic Information Form”,“ Short Version of The Family Sense of Coherance Scale ”and“Problem-Solving Inventory”tools. Statistical 23 package program was used for the analyses in this study, and the significance value was accepted as 0.05 in all analyses. Thus, in the analyses performed, it was accepted that there was a statistically significant difference at significance levels less than 0.05, otherwise, there was no significant difference. In the analyses,“Independent Sample T Test”,“One-Way ANOVA”,“Post-Hoc Tests”and“Pearson Correlation Analyzes”methods were used. As a result of the analyses, it was seen that there were positive significant relationships between the sense of family coherance and problem-solving skills. A significant relationship was found between the sense of family coherance and marital status, age, educational status, employment status, income status, duration of marriage, number of children, and age ranges of children, but no significant relationship was found between gender. In problem-solving skills, a significant relationship was found between age, education level, employment status, and income status, but no significant relationship was found between gender. The results obtained were discussed together with the literature, and suggestions for the situations noticed at this point were included in the suggestions section.