6 Şubat 2023 depremleri sonrasında sağlanan psikososyal destek hizmetlerinin sosyal hizmet uzmanları tarafından değerlendirilmesi: Adıyaman ili örneği
Evaluation of the psychosocial support services provided after the February 6, 2023 earthquakes by social workers: The case of Adıyaman province province
  1. Tez No: 943580
  2. Yazar: EMİNE HİLAL ÖZTOKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yerkabuğunda meydana gelen tektonik hareketler, yer yüzeyinde ciddi fiziksel yıkımlara ve can kayıplarına yol açan depremler gibi doğal afetleri beraberinde getirmektedir. Bu afetlerin yakın tarihteki en yıkıcı örneklerinden biri, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve Türkiye'nin birçok ilinde geniş çaplı fiziksel tahribata ve yüksek oranda can kaybına sebep olan depremler olmuştur. Söz konusu afet, yalnızca fiziksel yıkımlarla sınırlı kalmayıp, bireylerin, ailelerin ve toplulukların sosyal, psikolojik ve ekonomik yaşamlarını da derinden etkilemiştir. Afet sonrası dönemde, birey, aile, grup ve toplum düzeyinde ihtiyaçların sistematik biçimde belirlenmesi ve bu ihtiyaçlara uygun müdahale stratejilerinin önceliklendirilmesi, etkili bir iyileşme süreci için kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, afetin yol açtığı travmatik deneyimlerin ve kayıpların bireysel ve toplumsal düzeydeki olumsuz etkilerini hafifletmeyi ve toplumun dayanıklılığını artırmayı amaçlayan psikososyal destek hizmetleri, afet sonrası müdahale sürecinin temel unsurlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. Sahada doğrudan görev alan ve bu hizmetlerin uygulayıcı konumunda bulunan sosyal hizmet uzmanlarının, psikososyal destek hizmetlerine ilişkin deneyim ve değerlendirmeleri, hem mevcut uygulamaların etkililiğini ortaya koymak hem de gelecekteki afet müdahale süreçlerine katkı sağlamak açısından önemli bir bilgi kaynağı sunmaktadır. Afetlerde sosyal hizmet müdahalelerinin geliştirilmesi ile toplumun güçlenmesine ve afetlerin olumsuz etkilerinin azaltılmasında önemli katkı sağlayan psikososyal destek hizmetlerinin sosyal hizmet uzmanları tarafından detaylı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya katılan ve Adıyaman'da 6 Şubat 2023 Depremleri'nin ardından bölgede görev alan sosyal hizmet uzmanlarının sağlamış olduğu psikososyal destek hizmetlerine ilişkin görüş ve önerilerine yer verilmiştir. Yürütülen bu tez çalışması ile sosyal hizmet uzmanının mesleki anlamda gelişmesi adına afetlerde sosyal hizmet alanında çalışma deneyiminin önemli bir katkısı olduğu öğrenilmiştir. Sosyal hizmet uzmanları, krize müdahale kapsamında yürütülen çalışmalarda karar alıcı olarak da görev almaları gerektiğini aynı zamanda toplumun sosyal ve psikolojik anlamda güçlenmesine önemli katkılar sağladıklarını düşünmektedir. Sınırlı kaynakların varlığına, iş birliği ve koordinasyonun önemine dikkat çekilmektedir. Sonuç olarak; toplumsal dayanıklılığın artırılması adına önleyici hizmetlerin önemine vurgu yapan ve var olan müdahale planlarının geliştirilmesine yönelik sosyal hizmet uzmanları tarafından ortaya konan psikososyal hizmet müdahalelerinin; birey, grup ve toplum üzerindeki etkisini artırmak ve geliştirmek adına öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tectonic movements in the Earth's crust bring about natural disasters such as earthquakes that cause serious physical destruction and loss of life. One of the most devastating examples of these disasters in recent history was the earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, which caused widespread physical destruction and high loss of life in many provinces of Turkey. The disaster was not only limited to physical destruction but also deeply affected the social, psychological and economic lives of individuals, families and communities. In the post-disaster period, systematic identification of needs at individual, family, group and community levels and prioritization of appropriate intervention strategies are critical for an effective recovery process. In this context, psychosocial support services, which aim to mitigate the negative effects of traumatic experiences and losses caused by disasters at individual and societal levels and to increase the resilience of the society, come to the forefront as one of the key elements of the post-disaster response process. The experiences and evaluations of social workers, who are directly involved in the field and who are the implementers of these services, regarding psychosocial support services provide an important source of information in terms of both revealing the effectiveness of current practices and contributing to future disaster response processes. It is aimed to evaluate in detail the psychosocial support services provided by social workers, which contribute significantly to the strengthening of the society and reducing the negative effects of disasters by developing social service interventions in disasters. The opinions and suggestions of the social workers who participated in the research and worked in the region after the February 6, 2023 Earthquakes in Adıyaman were included. With this thesis study, it has been learned that the experience of working in the field of social work in disasters has an important contribution to the professional development of social workers. Social workers think that they should also take part as decision-makers in the studies carried out within the scope of crisis intervention and that they make important contributions to the social and psychological empowerment of the society. Attention is drawn to the existence of limited resources and the importance of cooperation and coordination. As a result, recommendations are presented to increase and improve the impact of psychosocial service interventions on the individual, group and society, which emphasize the importance of preventive services in order to increase social resilience and put forward by social workers for the development of existing intervention plans.