6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası Malatya ilinde okul öncesi dönem çocuklarının yaşadıkları sorunların incelenmesi
An investigation of the problems experienced by preschool children in Malatya province after the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes
- Tez No: 1013144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE PEPELE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Malatya'da yaşayan ve okul öncesi eğitime devam eden 3–6 yaş grubu çocukların depremden etkilenme düzeylerini belirlemek ve bu etkilerin çeşitli sosyodemografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yaklaşımı çerçevesinde betimsel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Malatya'nın Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerinde okul öncesi eğitime devam eden 3–6 yaş grubu çocuklar ile bu çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ile belirlenen 482 anneden oluşmaktadır. Veriler, Genel Bilgi Formu ile“Okul Öncesi Dönem Çocukların Depremden Etkilenme Durumlarını Belirleme Anketi”kullanılarak annelerden toplanmıştır. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, çocuklarda yeniden deprem yaşanacağına ilişkin korkunun yaygın olduğunu; buna karanlık, yalnız kalma, yüksek ses ve kapalı alan korkularının eşlik ettiğini göstermiştir. Ayrıca çocuklarda regresif davranışlar, saldırganlık, içe kapanma, dikkat sorunları ve konuşma güçlükleri gibi duygusal ve davranışsal tepkiler belirlenmiştir. Bulgular, erkek çocuklarda davranışsal tepkilerin, kız çocuklarda ise daha çok içe dönük duygusal tepkilerin belirginleştiğini ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra eğitim kurumu, kardeş sayısı ve aile gelir düzeyi gibi bazı sosyodemografik değişkenlere göre çocukların depremden etkilenme düzeylerinde farklılıklar olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, 6 Şubat 2023 depremlerinin Malatya'da yaşayan 3–6 yaş grubu okul öncesi çocuklar üzerinde çok boyutlu etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, afet sonrası süreçte çocuklara yönelik psikososyal destek hizmetlerinin güçlendirilmesi, ailelerin ve eğitimcilerin bilinçlendirilmesi ve okul öncesi kurumların iyileşme sürecindeki destekleyici rolünün artırılması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of earthquake impact on preschool children aged 3–6 living in Malatya after the February 6, 2023 Kahramanmaraş-centered earthquakes and to examine whether these effects differ according to various sociodemographic variables. The study was conducted within the framework of a quantitative research approach using a descriptive survey model. The population of the study consisted of preschool children aged 3–6 attending early childhood education institutions in the Battalgazi and Yeşilyurt districts of Malatya during the 2024– 2025 academic year and their mothers. The sample consisted of 482 mothers selected through criterion sampling, one of the purposive sampling methods. Data were collected from the mothers using a General Information Form and the“Questionnaire for Determining the Earthquake Impact on Preschool Children.”The data obtained were analyzed using appropriate statistical methods. The findings showed that fear of experiencing another earthquake was common among children, accompanied by fears of darkness, being alone, loud noises, and enclosed spaces. In addition, emotional and behavioral reactions such as regressive behaviors, aggression, withdrawal, attention problems, and speech difficulties were identified. The results revealed that behavioral reactions were more pronounced in boys, whereas girls displayed more internalized emotional reactions. It was also found that children's level of being affected by the earthquake differed according to certain sociodemographic variables such as type of educational institution, number of siblings, and family income level. In conclusion, the February 6, 2023 earthquakes had multidimensional effects on preschool children aged 3–6 living in Malatya. In this respect, it is important to strengthen psychosocial support services for children in the post-disaster period, raise awareness among families and educators, and enhance the supportive role of preschool institutions in the recovery process.