Latin Amerika'da popülist liderlerin dış politika söylem ve stratejilerinin karşılaştırmalı içerik analizi
Comparative content analysis of foreign policy discourse and strategies of populist leaders in Latin America
  1. Tez No: 902408
  2. Yazar: FURKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT YÜCEŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Latin Amerika Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Latin Amerika'da popülizm, bölgenin siyasi hayatını On Dokuzuncu Yüzyılın başından beri derinden etkilemektedir. Bölge devletlerinin siyasetinde, her dönem göze çarpan popülist figürler bulunmaktadır. Bu tez çalışması popülizm alan yazınında ihmal edilen popülizm-dış politika ilişkisi ve analizi üzerinden, Latin Amerika popülizmini değerlendirmektedir. Araştırma evreni çok geniş olduğu için 2018'den günümüze iktidarda bulunan popülistler içinden bir örneklem seçilmiştir. Araştırma evreninin temsil edilebilmesi amacıyla merkez sağı temsil eden Bukele, merkez solu temsil eden Obrador ve aşırı sağı temsil eden Bolsonaro araştırmaya dâhil edilmiştir. Latin Amerikalı popülistlerin uluslararası örgütlerde, ziyaretlerde ve birçok basın toplantısında gerçekleştirdiği konuşmalar veri olarak seçilmiş ve bunlar içerik-söylem analizi yöntemiyle incelenmiştir. Liderlerin söylemleri cümle bazında kodlanmış, kodlar birleştirilerek kategorilere ulaşılmış ve nihayetinde temalar ortaya çıkmıştır. Seçilen popülistlerin ortaklaşa sıkça bahsettikleri temalar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi devletlerin egemenliği ve iç işlerine karışmama prensibine yapılan vurgudur. İster sağ, isterse sol popülist biçiminde adlandırılsın, popülistlerin dünyası bu ilkenin katı bir şekilde işletilmesine dayanmaktadır. Liderler ortaklaşan açıklamalarla iç siyasette anti demokratik politikaya, insan hakları ihlali içeren olgu ve olaylara, insanlığın geleceğini tehlikeye atabilecek sorunlara meydan okurken dış ülkelerden ya da örgütlerden eleştiri getirilmesine tahammül etmemektedir. Öte yandan uluslararası statükoya dair şikayetleri bulunmaktadır ve bu söylemlerine yansımış durumdadır. Latin Amerikalı popülistlerin söylemlerinde statüko karşıtı söylem, uluslararası kuruluşlara yönelik reformist tutum, yolsuzluk karşıtlığı ve halk-elit ayrımı yaratan ulusüstü birçok söyleme rastlanmıştır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, dış politikada popülizmin sağ ve sol tonunun birbiriyle ortaklaşan söylemlerine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Populism in Latin America has deeply affected the political life of the region since the beginning of the nineteenth century. There are prominent populist figures in the politics of the regional states. This thesis study evaluates Latin American populism through the relationship between populism and foreign policy, which is neglected in the populism literature. Since the research universe is very large, a sample was chosen from among the populists who have been in power since 2018. In order to represent the research universe, Bukele representing the center right, Obrador representing the center left and Bolsonaro representing the extreme right were included in the research. The speeches of these Latin American populists in international organizations, visits and many press conferences were selected as data and these were analyzed by qualitative discourse analysis method. Their discourses were coded sentence by sentence, the codes were combined to reach the categories and finally the themes emerged. There are common themes frequently mentioned by the selected populists. The most important of these is the emphasis on principles of sovereignty of states and the non-interference in internal affairs. Whether called right or left populist, the world of populists is based on a strict application of this principle. They do not tolerate criticism from foreign countries or organizations for any policy they implement in domestic politics, even if this policy includes anti-democratic aspect, human rights violations, global problems, and may endanger the future of humanity. On the other hand, they have complaints about the international status quo and this is reflected in their discourse. This thesis study has encountered many discourses that create anti-status quo discourse, reformist attitudes towards international organizations, anti-corruption and popular-elite discrimination in the discourses of Latin American populists. Considering all these, common discourses of left and right tones of populism in foreign policy have been encountered.