Cogalois groups of covers for some quivers
Bazı kuiverler için örtülerin Cogalois grupları
  1. Tez No: 902410
  2. Yazar: CANAN ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALAHATTİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Abel gruplar için (ayrıca bir bölge üzerine modüller için) burulmasız örtülerin varlığı kanıtlandı (bkz. Enochs (1963)). Bir A abel grubunun burulmasız örtüsü, φ : C → A olsun. Enochs et al. (2000)'de, (tam) Galois grubun bir dual kavramı olarak, A'nın coGalois grubu, φσ = σ şartını saglayan σ : C → C otomorfizmalarının grubu olarak tanıtıldı ve coGal(φ) ya da G(A) olarak gösterildi (burulmasız örtüler isomorfiye göre biricik olduğundan). coGalois grubu sadece birim elemandan oluşan abel gruplarının tam bir sınıflandırması Enochs & Rada (2005)'de verildi. Sonra, Hill (2008)'de, bir abel gruplar çifti için coGalois group çalışıldı ve ne zaman sadece birim elemandan oluştuğu sınıflandırıldı. Aslında, q2 : • → • kuiverinin ( yani bir yönlü graf) temsil kategorisinde coGalois group çalışılmış oldu. Örtü sınıfına sahip olduğumuz bir kategoride coGalois grup tanımlanabilir ve n − 1 oklu ve n noktalı qn : • → • → ... → • doğru kuiverinin temsil kategorisi olan (qn, Z − mod)'da burulmasız örtüler her zaman vardır (bkz. Wesley (2005)), bu kategoride coGalois grubu tanımladık ve çalıştık. Abel gruplar için verilenlere benzer elemanlar için burulmasız örtülerin ve coGalois grubun bazı özelliklerini verdik, ve (qn, Z − mod) kategorisinde coGalois grubu sadece birim elemandan oluşan elemanları, coGalois grupları sadece birim elemandan oluşan abel gruplarının terimleriyle sınıflandırdık.
Özet (Çeviri)
Torsion free covers exist for abelian groups (in fact, for modules over an integral domain) (see Enochs (1963)). Let φ : C → A be a torsion free cover of an abelian group A. As a dual notion of (absolute) Galois groups, the coGalois group of A was introduced in Enochs et al. (2000) as the group of automorphisms σ : C → C such that φσ = φ, denoted by coGal(φ) or G(A) (since torsion free cover is unique up to isomorphism). A complete characterization of abelian groups having a trivial coGalois group was given in Enochs & Rada (2005). After, coGalois groups have been studied for a pair of abelian groups and characterized when they are trivial in Hill (2008). Actually, coGalois groups have been studied in the category of representations of the quiver (,i.e., a directed graph) q2 : • → • there. Because, the coGalois group is definable for any category with a covering class, and the torsion free covers exist for the category (qn, Z − mod) of representations of the line quiver qn : • → • → ... → • with n − 1 arrows and n vertices (see Wesley (2005)), we define and study coGalois groups in that category. We give some properties of torsion free covers and coGalois groups of objects similar to those given for abelian groups, and characterize the objects in (qn, Z − mod) having a trivial coGalois group, in terms of trivial coGalois groups of abelian groups.