Lökoferez yapılan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 902409
  2. Yazar: ELKİN MEHRALIYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ERKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Lösemi, kan hücrelerinin bazılarının kontrolsüz üretimi sonucu oluşan bir hastalık durumudur. Lökoferez, lösemi hastalığında kullanılan bir tedavi seçeneği olup bu araştırmada, Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde lökoferez işlemi uygulanan lösemi hastalarının laboratuvar değerlerinin işlem öncesi ve sonrasında değişiminin belirlenmesi ve bu hastaların sağ kalımını etkilediği düşünülen durumların incelenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Kliniği'nde veya Hematoloji Yoğun Bakım Ünite'sinde yatarak takip edilen ve araştırmaya alınma kriterlerini karşılayan 67 hastanın verilerinin değerlendirildiği kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmada lökoferez tedavisi olan hastaların bu tedavi öncesinde ve sonrasındaki bazı kan ve idrar değerleri karşılaştırılmıştır. Hastaların ek hastalığı olma oranı ve mortalite oranları karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 programı ile yapılmıştır. Sıklıkların karşılaştırılması Ki-kare testi ile yapılmıştır. Grupların karşılaştırılmasında bağımlı gruplarda T testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Kaplan Meier yaşam analizi ile lökoferez işlemi sonrasında hastaların sağ kalım durumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Leukemia is a disease condition resulting from the uncontrolled production of some of the blood cells. Leukapheresis is a treatment option used in leukemia and in this study, it was aimed to determine the changes in laboratory values of leukemia patients who underwent leukapheresis at Malatya İnönü University Faculty of Medicine before and after the procedure and to examine the conditions that are thought to affect the survival of these patients. MATERIALS AND METHODS: The research is a cross-sectional study in which the data of 67 patients who were followed up in Malatya İnönü University Faculty of Medicine Hematology Clinic or Hematology Intensive Care Unit and met the inclusion criteria were evaluated. In the study, some blood and urine values of patients with leukopheresis treatment before and after this treatment were compared. The rate of comorbidity and mortality rates of the patients were compared. Statistical analyzes were made with the SPSS 22.0 program. The comparison of the frequencies was made with the chi-square test. T test and Wilcoxon test were used in dependent groups for comparison of groups. The survival status of the patients after the leukopheresis procedure was evaluated with Kaplan Meier survival analysis.