İnteraktif bir oyun deneyimi olarak 'Detroit: Become Human' oyunu
As an interactive gaming experience 'Detroit: Become Human'
  1. Tez No: 902461
  2. Yazar: MERVE SİMAY YAVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK YENİTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bir iletişim/etkileşim aracı olarak oyun; hem bireysel bir aktivite hem de toplumu oluşturan bireylerin bir araya gelerek gerçekleştirdiği kolektif bir eylem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla beraber oyun, tarih öncesi dönemlerden itibaren bireyler arası etkileşimi sağlayan bir pratik ve bireyi toplumun norm ve değerlerine hazırlayan, adapte eden toplumsal bir olgudur. Teknolojinin toplum ve toplumu oluşturan bireylerin üzerindeki dönüştürücü etkisi çerçevesince oyun kavramı da teknolojik alanda yaşanan değişim/dönüşümden etkilenmiştir. Teknolojik alanda yaşanan gelişmeler oyun-makine-oyuncu etkileşimini farklı bir boyuta taşımış ve oyunun hikâye anlatıcısı özelliğini dönüştürerek geliştirmiştir. Dijital oyunlar ise günümüz modern dünyasında oyun kavramını ve oyun oynama pratiğini büyük oranda değiştirmiştir. Özelikle günümüz dijital oyunları içerinde barındırdığı video grafikler ile oyuncuya sinematografik bir dilde hikâye aktarmakta ve oyuncu-makine etkileşimini farklı bir boyuta taşımaktadır. Bu varsayımdan hareketle çalışmada,“Detroit: Become Human”oyunu hem interaktif bir oyun olması hem de kendisini hikâye anlatıcısı konumunda göstermesinden dolayı“Temel Tetrad Kuramı”çerçevesince incelenmiştir. Çalışmanın araştırma kısmı, nitel araştırma deseni çerçevesince oluşturulmuş ve araştırmanın bulguları oyunun toplamda 31 bölümünün içerik analizi yöntemi ile incelenmesi ile oluşturulmuştur. Araştırmanın sonucunda, oyunun oyuncuya yüksek bir etkileşim sunduğu, bu etkileşim ile kendi kararları doğrultusunda hikâyeyi şekillendirme imkânı tanıdığı ve hikâye konusunun 2038'de geçmesi sebebiyle geleceğe bir projeksiyon tuttuğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a means of communication/interaction, games are both an individual activity and a collective action carried out by the individuals who make up the society. In addition, games are a practice that enables interaction between individuals since prehistoric times and a social phenomenon that prepares and adapts the individual to the norms and values of society. Within the framework of the transformative effect of technology on society and the individuals who make up society, the concept of play has also been affected by the change/transformation in the technological field. Developments in the technological field have carried the game-machine-player interaction to a different dimension and transformed and developed the storytelling feature of the game. Digital games, on the other hand, have drastically changed the concept of gaming and the practice of playing games in today's modern world. Especially today's digital games convey a story to the player in a cinematographic language with the video graphics they contain and carry the player-machine interaction to a different dimension. Based on this assumption,“Detroit: Become Human”game was analyzed within the framework of“Tetrad theory”since it is both an interactive game and shows itself as a storyteller. The research part of the study was formed within the framework of qualitative research design and the findings of the research were formed by analyzing 31 chapters of the game with the content analysis method. As a result of the research, it was concluded that the game offers a high level of interaction to the player, gives the player the opportunity to shape the story in line with his/her own decisions through this interaction, and projection to the future since the story takes place in 2038.