Early nineteenth-century British views of the levantines in the ottoman empire
İngiliz seyyahların gözünden on dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında Osmanlı levantenleri
  1. Tez No: 902463
  2. Yazar: UFUK ÖZESMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜRSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Levantenler, başlangıçta Avrupalılar tarafından Doğu Akdeniz halklarına verilen bir isim olsa da, on altıncı yüzyıldan itibaren Avrupa ülkelerine tanınan kapitülasyonların ardından İzmir, İstanbul, Mersin ve İskenderiye gibi Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli liman kentlerinde kalıcı olarak ikamet eden Avrupalıları kapsamaya başlamıştır. Kapitülasyonların sağladığı ayrıcalıklar Avrupalıların Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ticari faaliyetlerini genişletmelerine olanak tanıyarak Levantenleri Doğu Akdeniz liman kentlerinin ticari hayatında ve kültürel mozaiğinde önemli aktörler olarak konumlandırdı. Bu Avrupalılar, yerel Türkler, Rumlar, Ermeniler ve Yahudilerle kapsamlı kültürel alışverişler yoluyla, dil, yaşam tarzı, din, kıyafet ve yaşam alanları gibi konularda geleneksel Avrupa normlarından farklı, kendilerine özgü bir kültürel kimlik geliştirdiler. On dokuzuncu yüzyılın ilk yarısında Osmanlı İmparatorluğu'nu ziyaret eden İngiliz seyyahlar, Levanten topluluklara ilişkin gözlemlerini seyahatnamelerinde belgelemişlerdir. Bu çalışma, İngiliz seyyahların bu dönemde İzmır ve İstanbul'da ikamet eden Levantenlere ilişkin gözlemlerini incelemektedir. Öncelikli amaç, Levanten kimliğinin oluşumunu, bu kimliğe katkıda bulunan faktörleri ve İngilizlerin bu özgün kültürel kimliği nasıl algıladıklarını ve değerlendirdiklerini analiz etmektir. Bu çerçevede çalışmada, Levantenlerin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki sosyal, kültürel ve ekonomik yaşamları ile bunların İngilizvii seyyahlar tarafından nasıl algılandığı ve yorumlandığı değerlendirilecektir. Bu inceleme, Levantenlerin Osmanlı İmparatorluğu'nun çok kültürlü dokusunun bir parçası olarak kendilerine özgü kimliklerini nasıl geliştirdiklerini ve bu kimliğin İngiliz seyyahlar tarafından nasıl değerlendirildiğini aydınlatmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Levantines though originally a given name for the people of the Eastern Mediterranean by the Europeans began to cover the Europeans who resided permanently in significant port cities of the Ottoman Empire such as Izmir, Istanbul, Mersin, and Alexandria following the capitulations granted to European countries from the sixteenth century onwards. The privileges granted by the capitulations allowed Europeans to expand their commercial activities within the Ottoman Empire, positioning the Levantines as pivotal players in the commercial life and cultural mosaic of Eastern Mediterranean port cities. These Europeans, through extensive cultural exchanges with local Turks, Greeks, Armenians, and Jews, developed a unique cultural identity distinct from traditional European norms in aspects such as language, lifestyle, religion, dress, and living spaces. In the first half of the nineteenth century, British travelers visiting the Ottoman Empire documented their observations of the Levantine communities in their travelogues. This study examines the observations of British travelers regarding the Levantines residing in Izmir and Istanbul during this period. The primary objective is to analyze the formation of the Levantine identity, the factors contributing to this identity, and how the British perceived and evaluated this unique cultural identity. Within this framework, the study will evaluate the social, cultural, and economic lives of the Levantines in the Ottoman Empire and how these aspects were perceived and interpreted by British travelers. This examination aims to elucidatev how the Levantines developed their distinctive identity as part of the multicultural fabric of the Ottoman Empire and how this identity was assessed by British travelers.