İki doğu arasında: Geç Osmanlı matbuatında Çin algısı
Between the two easts: The Perception of china in The Late Ottoman press
  1. Tez No: 902514
  2. Yazar: ERTUĞRUL CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKŞAH ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, 19. ve 20. yüzyıllarda Osmanlı ve Qing İmparatorlukları arasındaki diplomatik ve siyasi ilişkileri, Osmanlı'nın Çin'e yönelik algısını etkileyen faktörleri ve ilişkilerin gelişiminde etkili olan çeşitli unsurları ele almaktadır. Osmanlı'nın Aksa-yı Şark'a (Uzakdoğu) olan ilgisi, özellikle Hıtayî'nin 'Hıtaynâme' adlı eseriyle başlamış, Rus-Japon Savaşı dönemine değin geçen süreçte belirginleşmiştir. Bu ilgi ve alaka, Osmanlı'nın Çin hakkında derin bir anlayış geliştirmesine ve ilişkilerin şekillenmesine olanak tanımıştır. Çalışma, Osmanlı'nın Çin'e dair algısının tarihsel kökenlerini ve zaman içindeki evrimini incelerken, aynı zamanda aydınların çeşitli konulara yönelik eleştirilerini ve tarafların algı çatışmalarını önemli ideolojik meseleler bağlamında değerlendirmektedir. Aynı zamanda, sosyal, ideolojik ve dini sebepleri detaylıca analiz edilerek, iki toplum arasındaki çatışmaların ve ilişkilerin derin nedenlerini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Osmanlı ve Çin arasındaki etkileşimlerin ve algıların tarafların dış politikaları ve toplumsal yapıları üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Bu çalışma literatürdeki önemli bir boşluğu doldurmayı ve Osmanlı ile Çin arasındaki karmaşık ilişkilerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines; diplomatic and political relations between the Ottoman and Qing Empires in the 19. and 20. centuries, factors influencing the Ottoman perception towards China, and various elements affecting the development of these relations. The Ottoman interest in the Far East, particularly sparked by Hıtayî's work 'Hıtaynâme', began and became more pronounced until the Russo-Japanese War period. This interest allowed the Ottomans to develop a deep understanding of China and shape their relations. The study explores the historical origins and evolution of the Ottoman perception of China, while also evaluating intellectuals' criticisms on various issues and perception conflicts within significant ideological contexts. Furthermore, it meticulously analyses social, ideological, and religious reasons to uncover the deep-seated causes of conflicts and relations between the two societies. This study provides a comprehensive analysis of the effects of the interactions and perceptions between the Ottoman and Chinese Empires on the foreign policies and social structures of both parties. This study aims to fill a significant gap in the literature by revealing contributing to a better understanding of the complex relations between the Ottoman Empire and China.