Digital image watermarking using fractional fourier transform
Kesirli fourier dönüşümü kullanarak sayısal imge damgalama
  1. Tez No: 902515
  2. Yazar: OLCAY DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dijital damgalama, çeşitli pratik uygulamalarda büyük ilgi görmüştür. Digital damgalama, orijinal veri kalitesini korurken belirli bilgilerin sinyal verilerine gömülmesini içerir. Telif hakkı ihlallerinden korumak için resimler, video, metin ve ses dahil olmak üzere farklı veri türlerine uygulanabilir. Bu tez, benzersiz özellikler sergileyen, kör ve sağlam dijital damgalama için Ayrık Dalgacık Dönüşümü (DWT) ve Kesirli Fourier Dönüşümü'nün (FrFT) bir kombinasyonunu kullanarak resme yerleştirmeyi içeren görüntü damgalaması için uygun olabilecek bir dizi yaklaşım sunmaktadır. DWT alanı, damgalamanın insan görsel sistemi tarafından algılanmamasını sağlamak için kullanılır. FrFT parametreleri, yöntemin çeşitli saldırılara karşı sağlamlığını artıran şifreleme anahtarları olarak işlev görür. Ek olarak, yöntem, damgalama verisinin orijinal görüntü bilgisi olmadan damgalanan görüntüden çıkarılmasını sağlar. Bu araştırmanın amacı, görüntünün dalgacık alanındaki görüntüleri damgalamak için bir tekniğin etkinliğini araştırmaktır. Yaklaşım, birkaç temel konuya özel vurgu yapılarak bilgisayar simülasyonları yoluyla değerlendirilecektir. Bunlar, ikili görüntü filigranının orijinal görüntüye en az bozulmayla gömülmesini ve filigranın orijinal görüntüye ihtiyaç duymadan çıkarılabilmesini içerir. Yöntem, JPEG sıkıştırma, filtreleme, gürültü ekleme, kırpma ve döndürme gibi çeşitli saldırılara karşı etkili ve dirençlidir. Önerilen yöntem aynı zamanda orijinal görüntünün gizliliğini ve bütünlüğünü korurken filigranın insan gözüyle görülmemesini sağlar. Araştırma, görüntü telif hakkını ve mülkiyetini korumanın yanı sıra kimlik doğrulama ve güvenlik sağlama açısından uygun bir yaklaşım olarak dalgacık spektrumu içinde görüntü damgalamanın etkinliğini ve güvenilirliğini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Digital watermarking has gained significant attention in various practical applications. It involves embedding specific information into signal data while maintaining the original data quality. Watermarking can be applied to different types of data, including images, video, text, and audio, to protect them from copyright infringement. This thesis presents a few approaches that exhibit unique features and could be suitable for image watermarking which involves embedding a binary image watermark using a combination of the Discrete Wavelet Transform (DWT) and the Fractional Fourier Transform (FrFT) for blind and robust digital watermarking of images. The DWT domain is utilized to ensure the watermark is imperceptible to the human eye. The FrFT orders serve as secret keys that increase the procedure's robustness against various attacks. Additionally, the method enables extraction of the watermark from the watermarked image without the knowledge of the primary image. The objective of this thesis is to examine the efficacy of a technique for watermarking binary images within the wavelet domain. The strategy is evaluated through computer simulations, with particular emphasis on several key issues. These include ensuring the binary graphic watermark is embedded into the original image with minimal distortion and that the watermark can be obtained absent of requirement of the original image. The method is effective and resistant against numerous challenges, including JPEG compression, filtering, noise addition, cropping, and rotation. The proposed method also maintains the confidentiality and integrity of the original image while ensuring that the watermark is imperceptible to the human eye. The study aims to demonstrate the effectiveness and reliability of image watermarking within the wavelet spectrum as a feasible approach for protecting image copyright and ownership, as well as providing authentication and security.