Pisidia antiokheia'da bir geç antik dönem dükkanında çıkan seramik formlar üzerine araştırma ve uygulamalar
Research and applications on ceramic forms found in a late antique shop in antioch, pisidia
  1. Tez No: 902522
  2. Yazar: KÜBRA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoseramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüzde Göller Bölgesi'nde, antik dönemde ise Pisidia'da konumlanan Antiokheia kenti, Isparta iline bağlı Yalvaç ilçesinde yer almaktadır. Antiokheia'da bu zamana kadar yapılmış olan çalışmalarda birçok yapı ve buluntu gün yüzüne çıkarılmıştır. Açılmış olan yapılar ve bulunan buluntuların Roma İmparatorluk ve Doğu Roma döneminde kullanım gördüğü yapılan araştırmalar ile anlaşılmaktadır. 2020 yılında kente ana girişi sağlayan Batı Kapısı meydanında bulunan dükkanların bazılarında kazı ve düzenleme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan kazı çalışmaları sonucunda yoğun seramik parçalarına rastlanılmış ve tümleme işlemleri sonucunda birçok seramik form elde edilmiştir. Dükkân 1 ve 2'de ele geçmiş olan bu seramik formlar çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Konuyu oluşturan bir diğer önemli unsur ise Dükkân 1'in zeminin bir kısmında kil tabakasının bulunmasıdır. Formlar ile birlikte bu tabakanın bulunması ve tam ortasında ele geçen taş örgüyle yükseltilmiş bir tezgâhın bulunmuş olması, tezgâhın seramik üretimi için kullanılan bir çark olabileceğini düşündürmüştür. Çalışma kapsamında kil zeminin farklı bölge ve seviyelerine atılan sondajlardan alınan 3 örnek üzerinde yoğurulma suyu, kuru, pişme ve toplu küçülme deneyleri uygulanarak seramik yapımına uygunluğu değerlendirilmiştir. Dükkân 1 ve 2'de ele geçen seramik formlar ile birlikte dükkanların son kullanım evrelerine ışık tutulmuş, alınan kil örneklerine yapılan deneyler ile de yapıların üretim mi yoksa satış amaçlı mı kullanım görmüş olduğu belirlenmiştir. Çalışma sonucunda günlük kap formlarından olduğu belirlenen bu eserler konteks buluntuları ile birlikte değerlendirilmiş, benzer örnekleri ile de karşılaştırılarak M.S. 6. ve 7. yüzyıllara tarihlendirilmiştir. Değerlendirilen bu seramik formlar ve dükkanların tarihlendirilmesi, kullanım amaçlarının belirlenmesi ile bölgenin ve kentin seramik tipolojisine, arkeoloji ve seramik bilimine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The city of Antiokheia, located in the Lakes Region today and in Pisidia in ancient times, is located in the Yalvaç district of Isparta province. Many structures and finds have been unearthed in the studies carried out so far in Antioch. It is understood from the research that the excavated structures and the finds found were used during the Roman Empire and Eastern Roman periods. In 2020, excavation and landscaping works were carried out in some of the shops in the West Gate square, which provides the main entrance to the city. As a result of the excavations, dense ceramic pieces were found and many ceramic forms were obtained as a result of the integration processes. These ceramic forms unearthed in Shops 1 and 2 constitute the main subject of the study. Another important element that constitutes the issue is the presence of a clay layer on part of the floor of the Shop 1 structure. The discovery of this layer along with the forms and the discovery of a loom raised with stone mesh in the middle suggested that the loom could be a wheel used for ceramic production. Within the scope of the study, the suitability for ceramic production was evaluated by applying kneading water, dry, firing and mass shrinkage tests on 3 samples taken from drillings thrown into different regions and levels of the clay soil. With the ceramic forms recovered in Shops 1 and 2, light was shed on the final use phases of the shops, and it was determined whether the buildings were used for production or sales purposes through experiments on the clay samples taken. As a result of the study, these artifacts, which were determined to be daily vessel forms, were evaluated together with the context finds and compared with similar examples dating back to the 3rd century AD. They are dated to the 6th and 7th centuries. By dating these evaluated ceramic forms and shops and determining their intended use, contributions have been made to the ceramic typology of the region and the city, as well as to archeology and ceramic science.