Patates cipsindeki üretim hatalarının derin öğrenme yöntemleri ile tespit edilmesi
Detection of potato chips production defects by deep learning methods
  1. Tez No: 902524
  2. Yazar: GÜLSEN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gıda işleme, ham maddelerin modern beslenme alışkanlıklarına uygun gıda formlarına dönüştürülmesini içerir. Bu süreç yaşam kalitesini ve ekonomik gelişimi etkiler. Yapay görme teknolojisi, gıda işleme süreçlerinde verimlilik ve doğruluk sağlayarak insan hatalarını azaltmaktadır. Özellikle patates, birçok ülkede temel gıda ve ticari bir ürün olarak önemlidir. Bu nedenle hataların hızlı tespiti gereklidir; bilgisayarla görü teknolojisi, bu sorunların etkili çözümünü sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında patates cipslerindeki hataların tespit edilebilmesi için beyaz nesneli, boyalı, normal ve vidalı olmak üzere 4 sınıftan oluşan 4192 görüntü içeren bir veriseti oluşturulmuştur. Verisetindeki görüntülerin sınıflandırılması için farklı derinliklere sahip 10 farklı konvolüsyonel sinir ağı mimarisi kullanılmıştır. Modellerin eğitim ve testleri sonucunda her model için eğitim-kayıp grafiği elde edilmiştir. Ayrıca her model için karmaşıklık matrisi elde edilmiştir. Modellerin performans metrikleri hesaplanarak karşılaştırmalı analizleri yapılmıştır. Sınıflandırma başarısı en yüksek model %99,88 ile GoogleNet modelidir. Sınıflandırma başarısı en düşük model %99,40 ile InceptionV3 modelidir.
Özet (Çeviri)
Food processing involves converting raw materials into food forms suitable for modern eating habits, and this process affects quality of life and economic development. Machine vision technology reduces human errors by providing efficiency and accuracy in food processing processes. Potatoes, in particular, are important as a staple food and a commercial crop in many countries, and their quality determines demand. Therefore, rapid detection of errors is necessary; Computer vision technology provides effective solutions to these problems. In this thesis study, a dataset containing 4192 images consisting of 4 classes: white object, painted, normal and screw was created in order to detect defects in potato chips. 10 different convolutional neural network architectures with different depths were used to classify the images in the dataset. As a result of the training and testing of the models, a training-loss graph was obtained for each model. Additionally, the complexity matrix was obtained for each model. Comparative analyzes were made by calculating the performance metrics of the models. The model with the highest classification success is the GoogleNet model with 99.88%. The model with the lowest classification success is the InceptionV3 model with 99.40%.