6360 sayılı büyükşehir kanunu kapsamında kırsal alana yönelik yapılan faaliyetlere ilişkin çiftçi yaklaşım ve değerlendirmeleri; Konya Selçuklu ilçesi örneği
Farmer approaches and evaluations regarding activities carried out in rural areas under the etropolitan law no. 6360; Konya Selçuklu district example
  1. Tez No: 902534
  2. Yazar: HABİB ORUÇ AVARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası'nın kırsal alana ve tarım işletmelerine yönelik etkileri ile ilgili çiftçi yaklaşım ve değerlendirmelerini incelemektir. Çalışmanın temel materyalini araştırma alanında Ana Kitle Oranına Dayalı Basit Tesadüfi örnekleme yöntemine göre belirlenen 87 tarım işletmesinden, anket yöntemi ile elde edilen veriler oluşturmuştur. Ayrıca, konuyla ilgili yapılmış çalışmalar ve istatistiki veriler araştırmanın ikincil verilerini oluşturmuştur. Araştırma sonuçlarına göre; incelenen tarım işletmelerinde ortalama nüfus varlığı 2,36 kişidir. İşletmelerde kadın erkek oranı birbirine yakın düzeydedir. İşletmelerde, işletmeler ortalaması nüfusun %38,19'u ilkokul mezunu, %15,02'si ortaokul mezunu, %37,33'ü lise mezunu ve %9,44'ü üniversite mezunudur. İşletmeler ortalamasına göre işletme dışında tarımsal işlerde çalışılan toplam iş günü 40,82 olarak tespit edilmiştir. 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası kapsamıında yapılan çalışmalara yönelik incelenen işletme yöneticilerinin değerlendirmeleri incelendiğinde, %56,32'si kentsel hizmetlerin arttığını, %22,98'i her şeyin aynı kaldığını, %16,09'u sosyo-kültürel özelliklerin değiştiğini, %3,44'ü tarımsal üretimin değiştiğini, %1,14'ü fiziksel çevrenin değiştiğini ifade etmiştir. İşletme yöneticilerinin %68,96'sı mahallelerinin yeniden köy statüsü kazanmasını istemediğini, %56,32'si kent merkezine erişim noktasında kısmen fark olduğunu ifade etmiştir. Yapılan çalışmalardan memnuniyet düzeyi incelendiğinde, işletme yöneticilerinin %43,67'si orta düzeyde tarımsal faaliyet hizmetlerinden memnun olduğu, %48,27'si çöp ve atık toplama hizmetlerinden kısmen memnun olduğu, %57,47'si kanalizasyon hizmetlerinden kısmen memnun olduğu, %68,96'sı şebeke suyu hizmetlerinden memnun olduğu, %71,26'sı toplu taşıma hizmetlerinden kısmen memnun olduğu, %55,17'si yol ve kaldırım hizmetlerinden kısmen memnun olduğu, %56,32'si belediyenin sosyal hizmetlerinden kısmen memnun olduğu ve %52,87'sinin belediyenin kültür hizmetlerinden memnun olmadığı, %58,62'sinin belediyenin sosyal yardımlarından kısmen memnun olduğu, %48,27'sinin kırsalda yaşamaktan memnun olduğu ve %75,86'sının imar, iskân ve ruhsat hizmetlerinden memnun olmadığı tesbit edilmiştir. İşletme yöneticilerinin memnuniyetini etkileyen faktörler analiz edildiğinde, tarımsal ve sosyo-kültürel yatırımların memnuniyeti etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine farmers' approaches and evaluations regarding the effects of the Metropolitan Law No. 6360 on rural areas and agricultural enterprises. The main material of the study consisted of the data obtained by survey method from 87 agricultural enterprises determined according to the Simple Random Sampling method Based on Main Mass Ratio in the research area. In addition, studies and statistical data on the subject constituted the secondary data of the research. According to the results of the research; The average population presence in the examined agricultural enterprises is 2.36 people. The ratio of men and women in enterprises is close to each other. In enterprises, 38.19% of the population is primary school graduate, 15.02% is secondary school graduate, 37.33% is high school graduate and 9.44% is university graduate. According to the average of the enterprises, the total working days worked in agricultural works outside the enterprise were determined as 40.82. When the evaluations of the business managers examined for the studies carried out within the scope of the Metropolitan Law No. 6360 were examined, 56.32% stated that urban services increased, 22.98% stated that everything remained the same, 16.09% stated that socio-cultural characteristics changed, 3.44% stated that agricultural production changed, 1.14% stated that the physical environment changed. 68.96% of the business managers stated that they did not want their neighborhoods to regain the status of villages, and 56.32% stated that there was a partial difference in the access point to the city center. When the level of satisfaction with the studies was examined, it was found that 43.67% of the business managers were satisfied with moderate agricultural activity services, 48.27% were partially satisfied with garbage and waste collection services, 57.47% were partially satisfied with sewage services, 68.96% were satisfied with mains water services, 71.26% were partially satisfied with public transportation services, 55.17% were partially satisfied with road and pavement services, 56.32% were satisfied with social services of the municipality It was determined that 52.87% were partially satisfied and 52.87% were not satisfied with the cultural services of the municipality, 58.62% were partially satisfied with the social assistance of the municipality, 48.27% were satisfied with living in rural areas and 75.86% were not satisfied with the zoning, settlement and license services. When the factors affecting the satisfaction of business managers were analyzed, it was determined that agricultural and socio-cultural investments affected satisfaction.