Afganistan'da kurulu büyük ölçekli şebekeden bağımsız bir fotovoltaik enerji santralinin elektriksel analizi
Electrical analysis of a large-scale off-grid photovoltaic power plant in Afghanistan
  1. Tez No: 902535
  2. Yazar: BESMILLAH ZIAEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada; Afganistan'da kurulu 198 kW inverter çıkış gücüne sahip, batarya depolamalı, 20 kV enerji dağıtım sistemli ve generatör destekli şebekeden bağımsız bir fotovoltaik enerji santralinin elektriksel analizi yapılmıştır. Çalışma kapsamında, Yaka Tut olarak isimlendirilen bu santralin, tüm tasarım aşamaları manuel olarak yeniden gerçekleştirilmiştir. Sonrasında, santralin Sunny Design ve DIgSILENT PowerFactory yazılımları kullanılarak elektriksel analizi yapılmıştır. Bu analizler, tahmini yük profillerini ve bu profillere dayalı farklı senaryoları içermektedir. Analizlerde; tüm sistemin kısa devre analizi, yük akışı analizi ve yarı-dinamik benzetimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, santralin sağlıklı bir şekilde işletilmesine dair pozitif veriler ortaya koymaktadır. Çalışma sonucunda, gerek Afganistan'ın yenilenebilir enerji altyapısına dair gerekse incelenen santralin geliştirilmesine dair önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study involves the electrical analysis of an off-grid photovoltaic power plant in Afghanistan, which has 198 kW inverters, a battery system, a 20 kV power distribution grid, and a backup generator. As a part of the study, all design stages of this power plant, named Yaka Tut, were manually presented. Subsequently, the electrical analysis of the power plant and energy distribution system were carried out using Sunny Design and DIgSILENT PowerFactory softwares. These analyses include estimated load profiles and different scenarios based on these load profiles. Short-circuit analysis, load flow analysis, and quasi-dynamic simulation of the entire system were performed in the analyses. The obtained results provide positive data on the healthy operation of the entire power system. Additionally, recommendations were made regarding Afghanistan's renewable energy infrastructure and the development of the examined power system.