Sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilere ilişkin mesleki yeterliklerini artırmaya yönelik nitel bir çalışma
A qualitative study to increase the professional competencies of social studies teachers regarding students with learning disabilities
- Tez No: 902572
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilere ilişkin mesleki yeterliliklerini geliştirmeye yönelik hazırlanan Öğretmen Eğitimi Paketinin öğretmenlerin hazırladıkları ders planlarına yansımasını incelemektir. Sosyal bilgiler öğretmenlerinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilere ilişkin bilgi düzeylerinin ve öğretim ihtiyaçlarının da ortaya konulması hedeflenen bu çalışmada temel nitel araştırma tasarımı kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 öğretim yılında Karabük İli Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokullarda görev yapan ve öğrenme güçlüğüne sahip öğrencisi bulunan 5 sosyal bilgiler öğretmeni ile oluşturulmuştur. Araştırmaya ilişkin verilerin öğretmen görüşme formları, araştırmacı günlükleri, katılımcı günlükleri, öğretmen ders planları ve ders planı kontrol formu ile toplandığı araştırmada veriler içerik analizi yoluyla incelenmiştir. ÖEP öncesi yapılan görüşmede öğretmenlerin öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilere yönelik bilgi eksiklikleri olduğu bu nedenle hazır planları kullandıkları ve öğretim sürecinde uyarlamalara yer vermedikleri görülmüştür. ÖEP'in uygulanmasının ardından yapılan görüşmede ÖEP'in öğretmenlere bilgi, beceri ve uygulamaya dönük kazanımlar sağladığı, hazırladıkları ders planlarında yer verdikleri öğretimsel uyarlamaların ise yeterli düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflection of the Teacher Training Package prepared to improve the professional competencies of social studies teachers regarding students with learning disabilities on the lesson plans prepared by the teachers. Basic qualitative research design was used in this study, which also aimed to reveal the knowledge levels and teaching needs of social studies teachers about students with learning disabilities. The study group of the research was formed with 5 social studies teachers working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Karabük Province in the 2023-2024 academic year and having students with learning disabilities. The data were collected through teacher interview forms, researcher diaries, participant diaries, teacher lesson plans and lesson plan control form, and the data were analyzed through content analysis. In the pre-SEP interview, it was observed that teachers lacked knowledge about students with learning disabilities, so they used ready-made plans and did not include adaptations in the teaching process. In the interview conducted after the implementation of the IEP, it was seen that the IEP provided teachers with knowledge, skills and practical gains, and the instructional adaptations they included in their lesson plans were at a sufficient level.