Eğitsel kaçış odası öğretiminin hemşirelik öğrencilerinin intravenöz ilaç dozu hesaplama ve sıvı tedavisi uygulama becerilerine etkisi
The effect of educational escape room teaching on nursing students' intravenous drug dosage calculation and fluid therapy application skills
- Tez No: 902576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KARABAĞ AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Eğitsel kaçış odası öğretiminin hemşirelik öğrencilerinin intravenöz ilaç dozu hesaplama ve sıvı tedavisi uygulama becerilerine etkisi belirlemek amacıyla gerçekleştirilen bu araştırma randomize kontrollü deneysel türde yapılmıştır. Araştırma Kafkas Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü birinci ve dördüncü sınıf öğrencileriyle Mayıs 2022 - Ekim 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bu fakültede 2023-2024 akademik yılında kayıtlı olan birinci ve dördüncü sınıf hemşirelik öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemine her iki sınıf düzeyinden müdahale (n=30) ve kontrol (n=30) olmak üzere 120 öğrenci alınmıştır. Her iki sınıf düzeyinden müdahale grubu öğrencilerinde eğitsel kaçış odası oyunu beşer kişilik ekip şeklinde bir kez oynatılmış, kontrol grubu öğrencilerine ise bu süreçte eğitsel kaçış odası oyunu oynatılmamıştır. Araştırmanın verileri Tanıtıcı Bilgi Formu (TBF), İntravenöz İlaç Dozu Hesaplama ve Sıvı Tedavisi Uygulama Bilgi Testi (IVİDBT), İntravenöz İlaç Dozu Hesaplama ve Sıvı Tedavisi Uygulama Beceri Kontrol Listeleri (IVİDBKL) ve Oyun Değerlendirme Formu (ODF) ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde, bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare testleri, iki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi, grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında tekrarlı ölçümler ANOVA testi ve tamamlayıcı bonferroni testi kullanılmıştır. Birinci sınıf müdahale grubunun test tekrar test bilgi puan ortalaması farkı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to determine the effect of educational escape room teaching on nursing students' intravenous drug dose calculation and fluid therapy application skills, was conducted in a randomised controlled experimental type. The study was conducted between May 2022 and October 2024 with first and fourth year nursing students at Kafkas University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. The population of the study consisted of first and fourth year nursing students enrolled in this faculty in the 2023-2024 academic year. The sample of the study included 120 students from both grade levels as intervention (n=30) and control (n=30). In the intervention group students from both grade levels, the educational escape room game was played once as a team of five people, while the control group students were not played the educational escape room game in this process. The data of the study were collected with the Introductory Information Form (IIF), Intravenous Drug Dose Calculation and Fluid Therapy Administration Knowledge Test (IVDDKT), Intravenous Drug Dose Calculation and Fluid Therapy Administration Skill Checklists (IVDDASC) and Game Evaluation Form (GEF). In statistical analyses, Chi-Square tests were used for the differences between the rates of categorical variables in independent groups, independent groups t test was used for the comparison of quantitative continuous data between two independent groups, repeated measures ANOVA test and complementary bonferroni test were used for the comparison of intragroup measurements. The difference in the mean test-retest knowledge score of the first grade intervention group was statistically significant compared to the control group (p0.05).