Yaygın din eğitimi veren kurumlardaki öğreticilerin mesleki doyum ve örgütsel bağlılık düzeylerinin incelenmesi
Examining teachers' levels of professional satisfaction and organizational commitment in institutions providing non-formal religious education.
- Tez No: 902575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT BAŞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yaygın eğitim kişilerin toplumsal değişimlere uyum sağlamasını sağlamak ve ulusal kalkınma hedeflerine ulaşmak için“yaşam boyu eğitim”felsefesi çerçevesinde yapılan tüm eğitim faaliyetleridir. Bunlar içinde yaygın din eğitimi resmi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle yürütülen faaliyetlerdir. Özellikle yaygın din eğitimine katılan yetişkinlerin büyük bölümü kadınlardan ve bu eğitimi verenlerin de önemli kısmı bayan Kur'an kursu öğreticilerinden oluşmaktadır. Kurslar aynı zamanda kadınların sosyalleşmesi için de önemli bir görev ifa etmektedir. Kuruluşu Cumhuriyet tarihi ile yaşıt olan ve sayısal olarak büyük bir kitleye hitap eden yaygın din eğitimi kurumları hakkında yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır. Yaptığımız bu çalışmada yaygın din eğitimi veren kurumlardaki yönetici ve öğreticilerin meslekî doyum ve örgütsel bağlılık düzeyleri ile bunlara etki eden faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çünkü dünya standartlarında kaliteli bir eğitimin yapılması çalışanların bulundukları kuruma olan bağlılığı ve yaşadıkları meslekî doyum seviyesi ile doğru orantılıdır. Çalışma nicel araştırma yöntemine göre yapılmıştır. Bu araştırmada Kuzgun, Sevim ve Hamamcı (2005) tarafından geliştirilen“Meslekî Doyum Ölçeği”ile Üstüner'in (2009) geliştirdiği“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında, İstanbul Sancaktepe ve Kartal ilçelerinde çalışan Kur'an kursu öğreticileri araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırma sonucunda öğreticilerin örgütsel bağlılık ve meslekî doyum düzeylerinin yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Öğreticilerin bağlılık ve doyum düzeylerine etki eden faktörler arasında yaş, eğitim seviyesi, çalıştıkları kurs türü ve öğrenci sayıları yer almaktadır. Meslekî gelişim imkânlarına sahip olmanın öğreticilerin bağlılıkları, doyumları ve gönüllü olarak daha fazla çalışmaları üzerinde oldukça önemli etkisinin olduğu görülmüştür. Bununla birlikte öğreticilerin daha fazla yönetime katılmak istedikleri ve yöneticilerinden daha çok takdir bekledikleri araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular arasındadır. Bu araştırmanın Kur'an kursu öğreticilerinin örgütsel bağlılıklarını ölçme açısından alanındaki ilk çalışma olması, meslekî doyumlarını ölçme açısından da alanındaki birkaç çalışmadan biri olması bakımından araştırmacılar ve uygulayıcılar için yol gösterici olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Non-formal education is all educational activities carried out within the framework of the philosophy of lifelong education in order to ensure that individuals adapt to social changes and achieve national development goals. The non-formal religious education among them is officially carried out by the Presidency of Religious Affairs. Especially the majority of the adults who participated in the non-formal religious education are women and the majority of the educators are female Qur'an course teachers. Courses also play an important role in socializing women. The studies conducted on the institutions of religious education which are contemporary with the history of the Republic and which appeal to a large mass audience are limited. In this study, it was aimed to determine the levels of vocational satisfaction and organizational commitment and the factors affecting them. Because a world-class quality education is directly proportional to the employee's commitment to their institution and the level of professional satisfaction they experience. The study was carried out according to quantitative research method. In this study,“Professional Satisfaction Scale”developed by Kuzgun, Sevim and Hamamcı (2005) and“Organizational Commitment Scale”developed by Üstüner (2009) were used. In the 2018-2019 academic year, the Qur'an course teachers working in Sancaktepe and Kartal districts of Istanbul were included in the study. At the end of the research, it was found out that teachers have high levels of organizational commitment and professional satisfaction. The factors affecting the teachers' loyalty and satisfaction levels include age, education level, type of course and number of students. It has been observed that having professional development opportunities has a significant effect on the teachers' commitment, satisfaction and voluntary work. However, it is the findings that the teachers want to participate in more management and expect more appreciation from their managers. This research is thought to be a guide for researchers and practitioners. Because it is the first study in the field of teachers to measure their organizational commitment and is one of the few studies in the field of measuring their professional satisfaction.