8. sınıf öğrencilerinin eşitsizliklerle ilgili kavramsal anlama düzeylerinin incelenmesi
Investigation of 8th grade students' conceptual understanding levels about inequalities
  1. Tez No: 902606
  2. Yazar: HAVVAANA ARI SOLMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Araştırmanın amacı 8. sınıf öğrencilerinin eşitsizlikler konusunda kavramsal anlama düzeylerini incelemektir. Araştırma Konya, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Niğde illerinde beş ortaokulda öğrenim gören toplam 92 sekizinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplamak için MEB matematik öğretim programında yer alan eşitsizlik konusuyla ilgili kazanımlar dikkate alınarak“Eşitsizlik Konu Testi (EKT)”geliştirilmiştir. EKT yedi açık uçlu soru ve toplam 32 maddeden oluşmaktadır. EKT araştırmacı tarafından hazırlanan“Dereceli Puanlama Anahtarı (DPA)”ile puanlanmıştır. Elde edilen puanların frekans ve ortalamaları alınmıştır. Aynı zamanda EKT den DPA ile elde edilen puanlar yüzlük puana (BP) dönüştürülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular çerçevesinde öğrencilerin; genel olarak eşitsizliklerle ilgili problemleri anlayamadıkları, eşitsizlikleri yanlış yazdıkları, eşitsizliklerin yönünü ters tayin ettikleri, verilenlerle rastgele işlemler yaptıkları, eşitsizliklerin çözümünde işlem hatası yaptıkları, eşitsizliği denklem gibi çözdükleri, eşitsizliği sayı doğrusunda doğru gösteremedikleri ve gerektiğinde eşitsizliğin yönünü değiştirmeyi göz ardı ettikleri görülmüştür. Araştırma sonucunda öğrencilerin birçoğunun birinci dereceden bir bilinmeyenli eşitsizlik konusuyla ilgili kavramsal anlamayı yeterli düzeyde gerçekleştiremediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to examine the conceptual understanding levels of primart school students about inequalities. The research was conducted with a total of 92 8th grade students studying in five different secondary schools in Konya, Kahramanmaraş, Adıyaman and Niğde provices. An achievement test (EKT) was developed in order to collect data. The test was prepared by taking into account of the relevant achievements in the Ministry of National Education (MEB) primary mathematics curriculum. EKT consists of seven openended questions including a total of 32 items. EKT was scored with the“Graded Scoring Key(DPA)”rubric prepared by the researcher. The frequencies and the means were calculated from the scores abtained from the rubric. Meanwhile, the scores obtained from EKT with DPA were converted into the hundred-point grading system (BP). The findings show that the students cannot properly understand the inequality problems, write the inequalities incorretly, assing the direction of the inequalities in reverse, perform ordinary operations with the given data, make operational errors in solving the inequalities, solve the inequality as an equation, fail tos how the inequalities correctly on the number line, abd ignore changing the direction of the inequality when necessary. Thus, the results show that most of the students cannot adequately understand the concept of first-order inequality with one variable.