1931-1949 dönemi tarih ders kitaplarında kadın hakları ve kadın imajı
Women's rights and women's image in history textbooks between 1931-1949
- Tez No: 902607
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA BELENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Mustafa Kemal Atatürk, Türk toplumunun modern çağdaş bir seviyeye ulaşmasını, Türk kadınının erkeklerle aynı hak ve özgürlüklere sahip olması amacıyla toplumsal, siyasi, hukuk ve ekonomi alanındaki konumu yeniden belirlenmiş, toplumdaki ödev ve sorumlulukları yeniden tanımlanmıştır. Bu dönemde Cumhuriyet değerlerinin yaşatılmasında ve yeni nesle aktarılmasında en önemli rol kadınlara yüklenmiştir. Kadınlardan, kurgulanan“Cumhuriyet Kadını”imajı çerçevesinde kendilerini yetiştirmeleri, topluma örnek olmaları ve yeni nesli yetiştirmeleri beklenmiştir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan bu kadın imajı, tarih ders kitaplarında sık sık yer alarak yeni nesle aşılanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Atatürk, in order to ensure that Turkish society reached a modern and contemporary level and that Turkish women had the same rights and freedoms as men, redefined their social, political, legal and economic positions, and redefined their duties and responsibilities in society. During this period, the most important role in keeping the values of the republic alive and transferring them to the new generation was assigned to women. Women were expected to educate themselves, set an example for society and raise the new generation within the framework of the“Republican Woman”image that was constructed. This image of women created for this purpose was frequently included in history textbooks and an attempt was made to instill it in the new generation.