Kavşak tasarımı ve kavşaklarda yapılan iyileştirmeler Bitlis ve Kocaeli ili örneği
Interchange designs and improvements in interchange designs the case of Bitlis and Kocaeli
  1. Tez No: 902617
  2. Yazar: FATİH YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA BOLAKAR TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Yoğun olarak kazaların kavşaklarda meydana gelmesi, kavşak tasarımı ve uygulama esaslarını oldukça önemli kılmaktadır. Genel anlamda alt yapı yetersizliği ve sürücü hataları nedeniyle oluşan kazaların önlenmesinde, hatalı kavşakların yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Çalışmada, Karayolları 11. Bölge Müdürlüğünce tasarım çalışmaları yapılan eş düzey kavşak ile Karayolları 1. Bölge müdürlüğü ve Gölcük Belediye Başkanlığınca tasarım çalışmaları yapılan farklı seviyeli kavşak tasarımları incelenmiş olup bu kavşakların tasarımlarında yapılan iyileştirmeler üzerine çalışma yapılmıştır. Kavşak tasarım iyileştirmelerinde birtakım kriterler göz önüne alınmıştır. Bu kriterler kavşak düzenlemenin amacı, tasarımı etkileyen faktörler ve tasarım için gerekli veriler başlıkları altında incelenmiştir. Kavşak tasarımların uydu görüntüleri ile plan, profil ve tip enkesit çalışmaları anlatılmış ve yapılan çalışmaların kavşak tasarımına etkilerinden bahsedilmiş olup mevcut kavşak ile revize çalışması yapılan kavşakların avantaj ve dezavantajları dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca microstation (Inroads) programı ile kavşak tasarım süreçlerinden bahsedilmiştir. Çalışma neticesinde elde edilen bulgular değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that most accidents occur at intersections makes intersection design and implementation principles very important. In general, faulty intersections need to be rearranged to prevent accidents caused by infrastructure deficiency and driver errors. In the study, the equal-level intersection designed by the 11th Regional Directorate of Highways and the different-level intersection designs designed by the 1st Regional Directorate of Highways and Gölcük Municipality were examined and a study was conducted on the improvements made in the designs of these intersections. A number of criteria were taken into consideration in intersection design improvements. These criteria were examined under the headings of the purpose of intersection arrangement, factors affecting the design and data required for design. Satellite images of intersection designs and plan, profile and type cross-section studies were explained, the effects of the studies on intersection design were mentioned, and evaluations were made by taking into account the advantages and disadvantages of the existing intersection and the revised intersections. Additionally, intersection design processes were mentioned with the microstation (Inroads) program. The findings obtained as a result of the study were evaluated and suggestions were presented.