Biochemical alterations in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) after acute exposure to sildenafil
Gökkuşağı Alabalığı'nda (Oncorhynchus mykıss) sildenafile akut maruz kalma sonrası biyokimyasal değişiklikler
- Tez No: 902618
- Danışmanlar: PROF. DR. AZRA BOZCAARMUTLU BÜKEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN SAPMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Sildenafil (Viagra), erkeklerde ereksiyon bozukluğunu tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Sucul organizmalar kullanımının artması nedeniyle bu kimyasala maruz kalmaktadır. Ancak etkisi balıklarda yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmanın amacı gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) 2 farklı dozda sildenafilin sitokrom P450 sistemi (CYP) ve antioksidan enzim aktivitelerini içeren biyokimyasal analizler üzerine etkisini incelemektir. Hayvanlara 96 saat boyunca sildenafil uygulanmıştır. Bu sürenin sonunda balıklar öldürülerek karaciğer dokuları alınmıştır. Sildenafilin etkisi karaciğer dokularının mikrozomlarında ve sitozollerinde ölçülmüştür. Bu çalışmanın sonuçları sildenafilin CYP1A ile ilişkili etoksiresorufin O-deetilaz, CYP3A ile ilişkili eritromisin N-demetilaz, glutatyon S-transferaz, katalaz ve glutatyon redüktaz enzim aktiviteleri üzerinde akut bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Sildenafil bu dozlarda ve bu uygulama süresi içerisinde gökkuşağı alabalığında sitokrom P450 ve antioksidan enzim aktivitelerini anlamlı ölçüde değiştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
Sildenafil (Viagra) is a drug used to treat erectile dysfunction in men. Aquatic organisms expose to this chemical due to the increased usage of it. However, its effect has not been well studied in fish. The aim of this study was to examine the effect of 2 different doses of sildenafil on biochemical analysis including cytochrome P450 (CYP) and antioxidant enzyme activities in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). The animals were treated with sildenafil for 96 hours. At the end of this period, fish were killed and liver tissues were taken. The impact of sildenafil was measured in microsomes and cytosols of liver tissues. The results of this study showed that sildenafil had no acute effect on CYP1A-associated ethoxyresorufin O-deethylase, CYP3A-associated erythromycin N-demethylase, glutathione S-transferase, catalase and glutathione reductase activities. Sildenafil did not significantly alter cytochrome P450 and antioxidant enzyme activities in rainbow trout at these doses and within this administration period.