Determination of indoor and outdoor biogenic and antropogenic volatile organic compunds in workplaces and health risk analysis
İşyerlerinde iç ve dış ortam biyojenik ve antropojenik uçucu organik bileşiklerin belirlenmesi ve sağlık riski analizi
- Tez No: 902627
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL YENİSOY KARAKAŞ, DR. HATİCE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Uçucu organik bileşikler (VOC'ler) olarak tanımlanan bir grup kirletici, hem iç hem de dış ortamlarda mevcuttur. Bu uçucu bileşiklerden bazıları, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilere neden olma potansiyelleri nedeniyle araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada Bolu'daki altı farklı boya ve baskı işyerinden toplanan örneklerde toplam 57 adet antropojenik ve biyojenik uçucu organik bileşik belirlenmiş ve bunların çalışanlar üzerindeki potansiyel sağlık etkileri değerlendirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, her örnekleme noktasında eş zamanlı olarak numuneler toplanarak hem aktif hem de pasif örnek alma teknikleri kullanılmıştır. Hava örnekleri 25 Mart-26 Nisan 2022 tarihleri arasında sırasıyla fotokopi merkezi (7 gün), resim sınıfı (7 gün), özgün baskı sınıfı-1 (3 gün), özgün baskı sınıfı-2 (3 gün), lastik dükkanı (2 gün), ve kaportacı (2 gün) olmak üzere farklı alanlardan toplanmıştır. Analizler bir TD-GC-MS (Termal Desorpsiyon-Gaz Kromatografisi-Kütle Spektroskopisi) cihazı kullanılarak yapılmıştır. En yüksek ortalama VOC konsantrasyonu kaporta atölyesinde gözlemlenmiştir, bunu özgün baskı sınıfı-2, özgün baskı sınıfı-1, resim sınıfı, lastik dükkanı ve fotokopi merkezi izlemiştir. Tanımlanan VOC'lerle ilişkili yaşam boyu kanser riskinin incelenmesi üzerine, kaportacıdaki karbon tetraklorür bileşiği için olası bir risk belirlenmiştir. Ancak hiçbir numune alma noktasında kanser riski tespit edilememiştir. Toplam tehlike indeksinin tüm örnekleme noktalarında kabul edilen sınırı aştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
A group of pollutants, designated as volatile organic compounds (VOCs), is present in both indoor and outdoor environments. Some of these volatile compounds have been the subject of research interest due to their potential to cause adverse effects on human health. In this study, a total of 57 anthropogenic and biogenic volatile organic compounds (VOCs) were determined which were collected from six different dyeing and printing workplaces in Bolu, and their potential health effects on employees were evaluated. In the context of this study, both active and passive sampling techniques were employed, with samples being collected simultaneously at each sampling point. Air samples were collected from the photocopy center (7 days), painting class (7 days), print-making class-1 (3 days), print-making class-2 (3 days), tire shop, and car painter (2 days) between March 25 and April 26, 2022, respectively. Analyses were conducted using a TD-GC-MS (Thermal Desorption-Gas Chromatography-Mass Spectroscopy) device. The highest average VOC concentration was observed in the car painter, followed by the print-making class-2, the print-making class-1, the painting class, the tire shop, and the photocopy center. Upon examination of the lifetime cancer risk associated with the identified VOCs, a probable risk was determined for the carbon tetrachloride compound in the car painter. However, no cancer risk could be determined at any sampling point. The total hazard index was found to exceed the accepted limit at all sampling points.