Sosyal bilgiler dersinde kanıt temelli öğrenme uygulamalarının yazma becerisi üzerine etkisi
The effect of evidence based learning activities on students' writing skills in social studies course
  1. Tez No: 902631
  2. Yazar: NADİRE İREM ŞENGEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4.sınıf Sosyal Bilgiler dersinde kullanılan kanıt temelli öğrenme uygulamalarının 4.sınıf öğrencilerinin yazma becerisi üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın modeli, deneysel desenlerden“öntest - sontest kontrol gruplu yarı deneysel”desendir. Araştırmanın örneklemi 2023-2024 eğitim öğretim yılı birinci döneminde Ankara ili Yenimahalle ilçesinde bulunan bir ilkokulda bulunan 21 öğrenci deney, 21 öğrenci konrol grubu olmak üzere toplam 42 dördüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama sürecinde; nicel veri toplama aracı olarak“Bilgilendirici Metin Yazma Dereceli Puanlama Anahtarı”(Duran&Özdil, 2020) kullanılmıştır. Deney grubu öğrencilerine sosyal bilgiler öğretim programında yer alan belirlenmiş dört kazanım için kanıt temelli öğrenme uygulamaları ile dersler planlanmış olup bu ders planları araştırmacı tarafından üçer ders saati şeklinde 4 hafta boyunca toplam 12 ders saati olacak şekilde uygulanmıştır. Kontrol grubu ise bu kazanımları sosyal bilgiler dersi öğretim programının planlandığı şekilde geleneksel yöntemle kazanmaya devam etmiştir. Araştırmada nicel verilerinin analizi bir istatistik program ile yapılmıştır. Bu kapsamda Wilcoxon, Mann Whitney U, T-Test Analizi testleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Çalışma sonunda yapılan T-Test Analizi sonuçlarına göre son test ortalaması, ön test ortalamasından anlamlı bir şekilde farklı ve yüksek bulunmuştur(p=,0000,05), deney grubunda son test grubu anlamlı bir şekilde farklı ve yüksek bulunmuştur (p=,000
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the impact of evidence-based learning practices used in the 4th grade social studies course on the writing skills of 4th grade students. The model of the research is the“pre-test post-test control group quasi-experimental”design of the experimental designs. The research sample consists of a total of 42 fourth grade students, 21 students in the experimental group and 21 students in the control group, from a primary school in Yenimahalle district of Ankara province, during the first semester of the 2023-2024 academic year. In the data collection process“Informative Text Writing Rubric”(Duran&Özdil, 2020) was used as a quantitative data collection tool. For the experimental group students, lessons were planned using evidence-based learning practices for four specified outcomes in the social studies curriculum. These lesson plans were implemented by the researcher over a period of 4 weeks, with a total of 12 class hours, each consisting of 3 class periods. The control group, on the other hand, continued to learn these outcomes using traditional methods as outlined in the social studies curriculum. In the study, the analysis of quantitative data was conducted using a statistical software program. In this context, the data were analyzed using Wilcoxon, Mann Whitney U, T-Test Analysis tests. According to the results of the T-Test analysis conducted at the end of the study, the post-test mean was significantly higher and different from the pre-test mean(p=,0000,05), the pro-test group was found to be significantly different and higher in the experimental group. As a result of these findings, it has been observed that evidence-based learning practices has a positive effect on writing skills.