Saçma teorisi
Absurd theory
  1. Tez No: 902695
  2. Yazar: MERTCAN TÜRKDÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu kısa film projesinde sürrealizmin modernist bir sanat yaklaşımı olarak ortaya çıkışından itibaren ele alınarak sinemaya katkıları, sürrealist filmlerin yapı ve özellikleri, biçim ve anlatım yöntemleri, 1920'lerden günümüze kadar geçirdiği dönüşüm süreçleri ve sinemanın bütününe yayılan deneysel teknikleri ele alınmıştır. Sürrealist film teorisi I. Dünya Savaşının ve sonuçlarının dünyada yarattığı kaotik ortam ve buhran sürecinde, sanatçıların kendilerini anlatmak için yeni yöntem arayışı içine girmeleri sonucu 1920'lerde Paris'te ortaya çıkmıştır. Philippe Soupault ve Andre Breton'un 1920 yılında yayınladıkları kitap, Les Champs Magnétiques ilk sürrealist çalışma olarak kabul edilmektedir. 1924 yılında Breton tarafından yayınlanan Manifestes du Surrealisme sürrealist sinemanın biçim ve kurallarını ortaya koyan ilk kaynaktır. Dada akımından etkilenmiş olmasıyla birlikte doğrudan sinema sanatıyla ilişkilendiren ilk sanatsal ve felsefi yoğunluğa sahip akımdır. Freudyen bakış açısıyla çekilen filmler bilinçaltını, imgelerle ve kamera teknikleriyle dışa vurmak ve rüya deneyimi yaşatmayı amaçlamaktadır. Saçma Teorisi adlı bu kısa film projesinde; sürrealizm akımının kolektif olarak 1920'lerden günümüze ulaşan yüzyıllık birikimi, değişimleri ve dönüşümleri referans alınarak, yeni bakış açılarıyla sürrealist kurmaca film yapmak ve sürrealist sinemayı kökenlerinden ele alarak incelemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this short film project, the emergence of surrealism as a modernist art approach and its contributions to cinema, the structure and features of surrealist films, their form and expression methods, the transformation processes they have gone through from the 1920s to the present, and the experimental techniques that spread throughout the cinema are discussed. Surrealist film theory emerged in Paris in the 1920s as a result of the search for new methods by artists to express themselves during the chaotic environment and crisis created by the First World War and its consequences in the world. The book Les Champs Magnétiques, published by Philippe Soupault and Andre Breton in 1920, is accepted as the first surrealist work. Manifestes du Surrealisme, published by Breton in 1924, is the first source to reveal the forms and rules of surrealist cinema. Being influenced by the Dada movement, it is the first artistic and philosophical movement that directly associates it with the art of cinema. Films shot from a Freudian point of view aim to reveal the subconscious with images and camera techniques and to give a dream experience. In this short film project, it is aimed to make surrealist fictional films with new perspectives and to examine surrealist cinema from its origins, with reference to the century-old accumulation, changes and transformations of the surrealism movement collectively from the 1920s to the present day.