Yeniden kavramsallaştırılmış aile benzerliği yaklaşımı çerçevesinde sınıf öğretmenlerinin bilimin doğası hakkındaki görüşleri
Elementary teachers' views on the nature of science within the framework of the reconceptualized family resemblance approach
  1. Tez No: 902720
  2. Yazar: BETÜL SAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET ŞAHİN KALYON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin bilimin doğası hakkındaki görüşlerinin, yeniden kavramsallaştırılmış aile benzerliği yaklaşımı çerçevesinde incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın katılımcı grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı çeşitli ilkokullarda görev yapan 106'sı kadın, 161'i erkek toplam 267 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Veriler,“Kişisel Bilgi Formu”,“Bilimin Doğası Anketi”ve“Bilimin Doğası Görüşme Formu”kullanılarak toplanmıştır. Anket verileri, SPSS paket programına aktarılmış ve gerekli analizler yapılmıştır. Sonuç olarak, sınıf öğretmenlerinin bilimin doğasına yönelik görüşlerinin yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir. Bilimin doğasına ilişkin görüşler, cinsiyet, mesleki kıdem, okutulan sınıf değişkenleri açısından anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Yapılan araştırmada sınıf öğretmenlerinin bilimin doğasına yönelik görüşlerini daha detaylı ortaya çıkarmak amacıyla 28 sınıf öğretmeni ile görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, betimsel analiz yöntemi kullanılarak çözümlenmiştir. Analiz sonuçları, sınıf öğretmenlerinin bilimin doğasına yönelik özgün ve derinlemesine bilgi sunan yanıtlara sahip olduklarını, ancak bazı öğretmenlerin bu konuda bilgi eksiklikleri yaşadıklarını göstermiştir. Özgün cevaplar, bilimin yöntemleri, yapısı ve işleyişine dair kapsamlı bir anlayış sergilerken, eksik bilgiye sahip olan öğretmenler, temel kavramları ya yüzeysel bir şekilde ele almış ya da yanlış anlamalar sergilemiştir. Bu durum, öğretmenlerin bilimin doğası konusunda farklı bilgi ve farkındalık düzeylerine sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Sınıf öğretmenlerinin yeniden kavramsallaştırılmış aile benzerliği yaklaşımına göre bilimin doğası hakkındaki görüşlerine yönelik alınan sonuçların genellenebilmesi için daha geniş çapta araştırmalar yapılabilir. Ayrıca bilimin doğasına yönelik eksik olan durumların giderilmesi amacıyla öğretmenlere yönelik projeler ve eğitimler tasarlanabilir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine teachers' views on the nature of science within the framework of the reconceptualized family resemblance approach. The study's participant group consisted of 267 classroom teachers, 106 female, and 161 male, working in various primary schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2023-2024 academic year. The researchers collected data using the“Personal Information Form”,“Nature of Science Questionnaire”and“Nature of Science Interview Form”. The survey data were transferred to the SPSS package program and the necessary analyses were made. As a result, the study determined that elementary teachers' views on the nature of science were at a high level. Opinions on the nature of science did not differ significantly in terms of gender, professional seniority, and grade variables. In the study, interviews were conducted with 28 elementary teachers to reveal the views of elementary teachers on the nature of science in more detail. The data obtained were analyzed using the descriptive analysis method. The analysis results showed that elementary teachers had answers that offered original and in-depth information about the nature of science, but some teachers lacked knowledge in this regard. The original answers exhibited a comprehensive understanding of the methods, structure, and functioning of science. Still, teachers with incomplete knowledge had either superficially addressed the basic concepts or displayed misunderstandings. This reveals that teachers had different levels of knowledge and awareness about the nature of science. According to the re-conceptualized family resemblance approach, more extensive research can be conducted to generalize the results obtained for classroom teachers' views on the nature of science. In addition, projects and training can be designed for teachers to eliminate the missing situations regarding the nature of science.