Hayat bilgisi dersinde Yeşil STEM etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin geri dönüşüm farkındalıklarına etkisi: Doğada Hayat ünitesi örneği
The effect of Green STEM activities in life sciences course on the recycling awareness of primary school 3rd grade students: An example of Life in Nature unit
  1. Tez No: 902726
  2. Yazar: SEMA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİFE BOZDEMİR YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağımızın en önemli sorunlarından biri halini alan çevre sorunlarına karşı öğrencilerin bilgi sahibi olması son derece önemlidir. Çevre sorunları içinde önemli bir yer tutan geri dönüşüm kavramına ilişkin öğrencilerin farkındalık düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda araştırmacı üçüncü sınıf hayat bilgisi dersinin 6. ünitesi olan“Doğada Hayat”ünitesi kazanımlarını Yeşil STEM etkinlikleri kapsamında uyarlamıştır. Bu araştırmada Yeşil STEM etkinlikleri ile öğrencilerin geri dönüşüm farkındalıklarının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu araştırma için ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Batı Karadeniz Bölgesinde yer alan bir ilkokulda 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde 3. sınıfa giden toplam 25 öğrenciyle yürütülen çalışmada veri toplama aracı olarak kelime ilişkilendirme testi ve çizme-yazma tekniğinden yararlanılmıştır. Deney ve kontrol grubu son test verileri karşılaştırıldığında öğrencilerin Yeşil STEM etkinlikleri ile geri dönüşümü yapılabilen/yapılamayan ürünler hakkında bilgilerini genişlettikleri, geri dönüşümü yapılabilen ürünlerin nerelerde ve nasıl kullanılabileceği ve geri dönüşümün çevreye etkileri konularında ayrıntılı bilgi sahibi oldukları görülmektedir. Küçük yaşlardan itibaren Yeşil STEM etkinlikleri ile çalışan öğrenciler sorunları çevreci bir bakış açısıyla inceleyeceğinden mevcut çevre sorunları çözmek, olası çevre sorunları ise önlemek için çalışmalar yapması beklenmektedir. Araştırmadan elde edilen sonuçların Yeşil STEM ve ilkokul müfredatındaki çevre içerikli derslerin entegrasyonuna yönelik etkinliklerin geliştirilmesinde fikir oluşturulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is extremely important for students to be informed about environmental problems, which have become one of the most important problems of our age. The aim was to determine the awareness levels of students regarding the concept of recycling, which has an important place in environmental problems. In this context, the researcher adapted the outcomes of the 6th unit of the third-grade life science course,“Life in Nature”, within the scope of Green STEM activities. In this research, it was aimed to reveal students' recycling awareness with Green STEM activities. A pre-test post-test control group quasi-experimental design was used for this research. In the study conducted with a total of 25 students attending the 3rd grade in a primary school located in the Western Black Sea Region in the second semester of the 2022-2023 academic year, word association test and drawing-writing technique were used as data collection tools. When the post-test data of the experimental and control groups are compared, it is seen that the students expanded their knowledge about recyclable/non-recyclable products with Green STEM activities, gained detailed information about where and how recyclable products can be used and the effects of recycling on the environment. Since students who work with Green STEM activities from a young age will examine the problems from an environmental perspective, it is expected that they will work to solve existing environmental problems and prevent possible environmental problems. It is expected that the results obtained from the research will provide ideas for the development of activities for the integration of Green STEM and environmental content courses in the primary school curriculum.