Hayat bilgisi dersinde ailelerin çoklu zekâ kuramı hakkında bilgilendirilme biçimlerinin ve öğrencilerin farklı baskın zekâ gruplarında yer almalarının proje başarıları ve tutumlarına etkisi
The effects of manners of informing families about multiple intelligence and assignments of the students in to the different dominant intelligence groups on students project success and attitude in life studies lesson
- Tez No: 207027
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHRİ ATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZET HAYAT BİLGİSİ DERSİNDE AİLELERİN ÇOKLU ZEKÂ KURAMI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLME BİÇİMLERİ VE ÖĞRENCİLERİN FARKLI BASKIN ZEKÂ GRUPLARINDA YER ALMALARININ PROJE BAŞARILARI VE TUTUMLARINA ETKİSİ BEKTAŞ, Mustafa Doktora Tezi, İlköğretim Ana Bilim Dalı, Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Bahri ATA Eylül - 2007 Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 3. sınıf hayat bilgisi dersinde öğrencilerin homojen veya heterojen baskın zekâ alanındaki gruplarda yer almaları ve ailelerinin Çoklu Zekâ Kuramı hakkında bilgilendirilme biçimlerinin proje başarıları ve hayat bilgisi dersine yönelik tutumlarına etkisini belirlemektir. Araştırma, deneysel modellerden iki faktörlü 2x2'lik faktöryel modele uygun olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma modelindeki iki faktör, baskın zekâ alanlarına göre proje gruplarına atanma ve ailelerin Çoklu Zekâ Kuramı hakkında bilgilendirilme biçimleridir. Aileler çoklu zekâ kuramı hakkında iki farklı yolla bilgilendirilmiştir. Bunlardan birincisi; basılı materyallerin ailelere iletilmesiyle gerçekleşen basılı materyalle bilgilendirme, ikincisi ise araştırmacının velileri sınıfa davet edip aynı içeriği sunular ile destekleyerek sözlü olarak sunmasıyla gerçekleşen sözel yolla bilgilendirmedir. Öğrencilerin baskın zekâ alanlarına göre proje gruplarına atanmaları iki farklı yolla yapılmıştır. Bunlardan birincisi aynı baskın zekâ alanına sahip öğrencilerin bir grupta yer aldığı homojen proje gruplarına atanmaları, ikincisi ise farklı zekâ alanına sahip öğrencilerin bir grupta yer aldığı heterojen proje gruplarına atanmalarıdır. Araştırma 2006-2007 eğitim-öğretim yılında Ankara İli, Kızılcahamam İlçesi, Orhangazi İlköğretim Okulu'nun 3/A ve 3/B sınıflarında okuyan toplam 46 öğrenci arasından baskın zekâ alanları dikkate alınarak seçilmiş 24 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. iv Araştırmada, ilköğretim 3. sınıf hayat bilgisi dersinde proje başarıları ve hayat bilgisine yönelik ön ve son tutumları bakımından homojen baskın zekâ grubunda yer alan öğrencilerle heterojen baskın zekâ grubunda yer alan öğrenciler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Bunun yanında aileleri sözel yolla Çoklu Zekâ Kuramı hakkında bilgilendirilen öğrencilerin proje başarıları, aileleri basılı materyalle Çoklu Zekâ Kuramı hakkında bilgilendirilen öğrencilerin proje başarılarından istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Araştırmada öğrencilerin hayat bilgisi dersine yönelik ön tutumlarına göre düzeltilmiş son tutumları arasında anlamlı bir farkın olmadığı bulunmuştur. Bu sonuçlar çerçevesinde baskın zekâ alanına göre sınıflamalarda heterojen gruplar kadar homojen gruplarında etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF MANNERS OF INFORMING FAMILIES ABOUT MULTIPLE INTELLIGENCE AND ASSIGNMENTS OF THE STUDENTS IN TO THE DIFFERENT DOMINANT INTELLIGENCE GROUPS ON STUDENTS? PROJECT SUCCESS AND ATTITUDE IN LIFE STUDIES LESSON By Mustafa BEKTAŞ Ph. Thesis Submitted to Department of Elementary Education, Primary School Teachers Education Program Supervisor: Assistant Prof. Dr. Bahri ATA September - 2007 The purpose of this research is to identify effects of assignment of the third grades life studies students in heterogeneous and homogeneous dominant intelligence groups and the manners of informing families about multiple intelligence on students? project success and attitude. This research is planned and executed as appropriate to the 2x2 factorial model with two factor through the experimental models. First factor is ?assignment of the students to the project groups with respect to the dominant intelligence area? and the second factor is ?manners of informing families about multiple intelligence?. Families are informed in two ways about multiple intelligence. The first is ?informing with printed material? which is executed with the delivering printed materials to the families and the second is verbal informing which is executed by inviting families to the class for presenting verbally the same content supporting with presentations. Assignment of the students to the project groups with respect to the dominant intelligence area. The first is assignment of the students to homogenous groups who have the same dominant intelligence area and the second is the assignment of students to heterogeneous groups whose have the different intelligence areas. The subjects of study consisted of 24 students who are elected by considering to their dominant intelligence areas, in 3/A and 3/B class students from Orhangazi Elementary School in the Kızılcahamam district of Ankara in 2006-2007 education year. vi In this research, it was found that there were no statically significant differences between students in homogeneous group and students in heterogeneous group about their project success and pre/post attitude of life studies lesson in the third grade of life studies lesson. However, students? project success whose families were informed verbally about multiple intelligence theory was found statically significant higher than whose families were informed by printed material. In addition, there were no significant differences in students? post attitude to the life studies lesson which is organized according to the their pre attitude. As a result, it is founded that homogeneous groups are as effective as heterogeneous groups in classifying dominant intelligence groups.