Fen, mühendislik ve girişimcilik uygulamalarının ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık ve girişimcilik becerilerine etkisi
The effect of science, engineering and entrepreneurship practices on the scientific creativity and entrepreneurship skills of primary school 4th grade students
- Tez No: 902727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFİFE BOZDEMİR YÜZBAŞIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmada, fen bilimleri dersinde, fen mühendislik ve girişimcilik uygulamalarının (FMGU) kullanılmasının öğrencilerin bilimsel yaratıcılık ve girişimcilik üzerine etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin FMGU etkinliklerinde verilen problemleri çözme yöntemleri ve tasarladıkları ürünler incelenmiştir. Deneysel desenlerden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Marmara bölgesinde yer alan bir ilkokulda iki farklı sınıfta öğrenim gören 54 öğrenci ile çalışma yürütülmüştür. Deney grubunda 28 öğrenci, kontrol grubunda 26 kişi bulunmaktadır. FMGU etkinlikleri 4. sınıf fen bilimleri dersi aydınlatma teknolojileri ünitesindeki kazanımlar ele alınarak hazırlanmıştır. Veriler Girişimcilik Ölçeği ve Bilimsel Yaratıcılık Testi aracılığı ile toplanmıştır. Girişimcilik testinden elde edilen puanlar betimsel istatistikler, bağımlı gruplar t-testi ve bağımsız gruplar t-testi kullanılarak incelenmiştir. Bilimsel Yaratıcılık Testinden elde edilen puanlar ise rubrik kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler çözümlenerek girişimcilik verileri; liderlik, yenilikçilik, risk alma, başarı ihtiyacı, takım çalışması, etkili iletişim ve öz denetim başlıkları altında incelenmiştir. Araştırma sonucunda girişimcilik testinin sonuçları ele alındığında ön test ve son test arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Araştırmada bilimsel yaratıcılık testinde deney ve kontrol grubu ön test son test arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Kontrol grubu ön test son test arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Deney grubu ön test son test arasında son test lehine anlamlı farklılık görülmüştür. Araştırma sonucunda bilimsel yaratıcılık testinden deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son teste verdikleri cevaplarda çeşitlilik olduğu görülmüştür. Deney grubu öğrencilerinin bilimsel yaratıcılık son testinde verdikleri cevapların arttığı gözlemlenmiştir. Öğrenciler, konuların kitap yerine grup olarak farklı bir şekilde işlenmesi durumundan hoşlanmış ve motive olduklarını sözlü bir şekilde dile getirmişlerdir. Öğrencilerin günlük hayatta karşılaşabilecekleri problemleri çözüme kavuşturma çalışmaları anlamlı öğrenmeye daha çok yönlendireceği için FMGU etkinliklerin daha sık kullanılması önerilmiştir. Farklı ünitelere de uygulanması ve yaygınlaştırılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the aim was to measure the impact of using science, engineering, and entrepreneurship applications in science teaching on students' scientific creativity and entrepreneurship. Additionally, the methods students used to solve problems and the products they designed during the FMGU activities were examined. An experimental design with pre-test and post-test control groups was used. The study was conducted with 54 students from two different classes at an elementary school in the Marmara region. The experimental group consisted of 28 students, while the control group had 26 students. The FMGU activities were designed based on the achievements in the 4th grade science lesson on lighting technologies. Data were collected through the Entrepreneurship Scale and the Scientific Creativity Test. Scores from the entrepreneurship test were analyzed using descriptive statistics, dependent samples t-test, and independent samples t-test. Scores from the Scientific Creativity Test were analyzed using a rubric. The collected data were analyzed, and the entrepreneurship data were examined under the headings of leadership, innovation, risk-taking, achievement needs, teamwork, effective communication, and self-regulation.The results of the entrepreneurship test showed no significant difference between pre-test and post-test scores. Similarly, no significant difference was found between the pre-test and post-test scores for scientific creativity in both the experimental and control groups. However, within the experimental group, a significant difference was observed between pre-test and post-test scores in favor of the intervention. There was diversity in the responses of the experimental and control group students in the post-test of scientific creativity. It was observed that responses from the experimental group students increased in the post-test of scientific creativity. Students expressed verbally that they enjoyed and were motivated by the subjects being processed in a different way as a group rather than from the book. It was recommended that FMGU activities be used more frequently, as they are believed to guide students towards more meaningful learning by solving real-life problems. It is also suggested to apply and expand these activities to different units.