Yahya Kemal Beyatlı'dan Ahmet Hamdi Tanpınar'a uzanan muhafazakârlık köprüsü ve yol ayrımları
The conservativity bridge and forks in the road from Yahya Kemal Beyatlı to Ahmet Hamdi Tanpınar
  1. Tez No: 902735
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL VAREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışma, Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ı, bir ideoloji olarak muhafazakârlık ekseninde kıyaslama amacındadır. Yahya Kemal Beyatlı, sanata karşı yaklaşımı, düşünce yazıları, şiirlerinde seçtiği konular itibariyle milliyetçi muhafazakâr çizgiye yakın konumlanmıştır. Ahmet Hamdi Tanpınar ise estetist ve sanatkâr yönüyle sanata yaklaşmış ve güzelliği önceleyen karakteriyle toplumsal meselelere eğilmiştir. Onların toplumsal meselelere yaklaşımlarındaki ayrımlar, benzer yönlerindeki açı farklılıklarından kaynaklanmıştır. Yahya Kemal Beyatlı, sahip olduğu sanat gücüyle 'eski'yi önceleyip daha ulusal nitelikte eserler ortaya koyarken, Ahmet Hamdi Tanpınar ise yine sahip olduğu benzer sanat gücüyle daha küresel ölçekteki değerlere yönelmiş ve sağlıklı bir 'yeni'ye kavuşmayı arzu etmiştir. Dört ana bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde muhafazakârlığın dünyadaki ve Türkiye'deki gelişiminin ana hatlarıyla izahı; ikinci bölümünde Yahya Kemal Beyatlı'nın, üçüncü bölümünde ise Ahmet Hamdi Tanpınar'ın ideolojik ve politik açıdan nerede konumlandığının tespiti; dördüncü ve son bölümde ise iki aydının ideolojik ve politik yönden mukayesesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare Yahya Kemal Beyatlı and Ahmet Hamdi Tanpınar on the axis of conservatism as an ideology. Yahya Kemal Beyatlı is positioned close to the nationalist-conservative line in terms of his approach to art, his opinion pieces, and the subjects he chooses in his poems. Ahmet Hamdi Tanpınar, on the other hand, approached art as an esthete and artist and focused on social issues with his character that prioritizes beauty. The differences in their approaches to social issues stemmed from the differences in their perspectives on similar aspects. While Yahya Kemal Beyatlı prioritized the 'old' with his artistic power and produced works of a more national nature, Ahmet Hamdi Tanpınar, with his similar artistic power, turned to more global values and desired to achieve a healthy 'new'. This study, which consists of four main sections, aims to explain the development of conservatism in the world and in Turkey in the first section; to determine the ideological and political positions of Yahya Kemal Beyatlı in the second section and Ahmet Hamdi Tanpınar in the third section; and to compare the two intellectuals in ideological and political terms in the fourth and final section.