Tasarım temelli fen öğretimi uygulamasının öğrencilerin fen başarısı, yaşam becerileri ve fen öğrenme yaklaşımlarına etkisi
The effect of design-based science teaching practices on science achievement, life skills and permanence in students with different learning approaches
  1. Tez No: 902738
  2. Yazar: GÜLŞEN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KORUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada 6. Sınıf“Elektriğin İletimi”ünitesinde tasarım temelli fen öğretim yönteminin öğrencilerde fen başarısı, yaşam becerileri ve fen öğrenme yaklaşımlarına olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 2022-2023 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Burdur il merkezinde bulunan iki ortaokulun 6.sınıfında bulunan toplam 166 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. İki ortaokul seçilirken, başarı düzeyi, sosyoekonomik durum, okulların konumu ve öğrenci sayısı gibi kriterler dikkate alınmıştır. Bu çalışmada ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model tercih edilmiştir. Uygulamadan önce her iki gruba ön test olarak“Elektriğin İletimi Başarı Testi”ve“Yaşam Becerileri Ölçeği”ve“Fen Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama süreci üç hafta sürmüştür.“Elektriğin İletimi”ünitesi; deney grubunda 79 öğrenci ile tasarım temelli öğrenme yöntemi (TTOY) kullanılarak, kontrol grubunda ise 87 öğrenci ile öğretim programı kapsamında öğretmenin uyguladığı yönteme (ÖPUY) göre işlenmiştir. Deney grubunda, çeşitli formların kullanılmasıyla bir deney süreci yürütülmüştür. Bu süreçte, öğrencilerin üniteyle ilgili bilgileri kendi çabalarıyla keşfetmeleri, bu bilgilerin kalıcı olmasını sağlamaları ve günlük yaşamlarına uyarlamaları amaçlanmıştır. Ayrıca, işbirliği yaparak öğrenme sürecine katılmaları teşvik edilmiştir. Kontrol grubunda ise, öğretim programında belirtilen diğer yöntemler uygulanmış; dersler ağırlıklı olarak anlatım, tartışma, gösterip yaptırma ve soru-cevap teknikleriyle işlenmiştir. Dersler ayrıca ev ödevleri ve ders kitabındaki etkinliklerle desteklenmiştir. Uygulama sonunda son test“Elektriğin İletimi Başarı Testi”ve“Yaşam Becerileri Ölçeği”ve“Fen Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”uygulanmıştır. Uygulama öncesinde ve sonrasında uygulanan“Elektriğin İletimi Başarı Testi”ve“Yaşam Becerileri Ölçeği”ve“Fen Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”nden elde edilen veriler MANCOVA ile analiz edilmiştir. MANCOVA analizi, problem durumunda belirtilen tasarım temelli fen öğretim yöntemi ve öğretim programı kapsamında öğretmenin uyguladığı yöntemlerinin akademik başarıya, yaşam becerisine ve fen öğrenme yaklaşımlarına etkisini ortaya çıkarmak ve bağımsız değişkenlerin yönteme etkilerini eşitlemek için kullanılmıştır. Yapılan betimsel analizler ile MANCOVA için sayıltılar sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of the design-based science teaching method on students' science achievement, life skills, and science learning approaches in the 6th grade unit of“Electricity Transmission.”The research was conducted with a total of 166 students from Suna Uzal Middle School and Şeker Middle School, both located in Burdur, during the spring semester of the 2022-2023 academic year. When selecting the two middle schools, criteria such as achievement level, socioeconomic status, school location, and student number were considered. A pre-test post-test control group quasi-experimental model was preferred for this study. Prior to the application, both groups were administered a“Electricity Transmission Achievement Test,”a“Life Skills Scale,”and a“Science Learning Approaches Scale”as pre-tests. The implementation period lasted three weeks. The“Electricity Transmission”unit was taught to the experimental group of 79 students using the design-based learning method (DBLM), while the control group of 87 students was taught using the method implemented by the teacher according to the curriculum (TICM). In the experimental group, a process involving various forms was conducted to allow students to discover the unit-related knowledge on their own, ensure the permanence of this knowledge, and adapt it to their daily lives. Additionally, students were encouraged to participate in the learning process through collaboration. In the control group, other methods specified in the curriculum were applied, with lessons being delivered primarily through lecture, discussion, demonstration, and question-and-answer techniques, supported by homework and textbook activities. At the end of the application, the“Electricity Transmission Achievement Test,”“Life Skills Scale,”and“Science Learning Approaches Scale”were administered as post-tests. The data obtained from the“Electricity Transmission Achievement Test,”“Life Skills Scale,”and“Science Learning Approaches Scale”administered before and after the application were analyzed using MANCOVA. The MANCOVA analysis was employed to reveal the impact of the design-based science teaching method and the teacher's method under the curriculum on academic achievement, life skills, and science learning approaches, and to equalize the effects of the independent variables on the method. Descriptive analyses were performed to ensure the assumptions for MANCOVA.