Muhasebe denetiminin yöneticilerin karar alma sürecine etkisi
- Tez No: 902758
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İstatistik, İşletme, Economics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Analitiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, hızla gelişen ve genişleyen ekonomik ortamda muhasebe denetim sisteminin yönetimlerin karar alma süreçlerinde yarattığı etkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Büyük ölçekli ve büyümekte olan şirketlerde alınacak stratejik kararlar için denetim; şirket yönetimlerine rehberlik etmektedir. Bu bağlamda, şirket yönetimlerinin iç kontrol sistemlerini kurma ve geliştirme süreçlerinde yetkili kişileri teşvik etmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde, bağımsız denetim kavramı ele alınmış, tanımı yapılmış ve denetimi gerektiren etmenler ile denetim ilkeleri açıklanmıştır. Daha sonra, karar alma süreci detaylı bir şekilde incelenmiş ve aşamalarıyla birlikte açıklanmıştır. Araştırmanın amacı, muhasebe denetiminin işletmelerdeki yöneticilerin karar alma süreçlerine olan etkisini belirlemek ve bu etkinin işletme performansına olan katkısını değerlendirmektir. Bu çalışma, muhasebe denetimi ile karar alma süreçleri arasındaki bu kritik ilişkiyi vurgulayarak, işletmelerin muhasebe denetimi uygulamalarını daha stratejik bir perspektifle ele almalarına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Gelecekteki araştırmaların, muhasebe denetiminin spesifik karar alma alanları üzerinde yarattığı etkileri daha kapsamlı bir biçimde değerlendirmeyi, bu alandaki bilgi boşluklarını doldurarak işletmelerin sürdürülebilir başarılarına nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda daha net bir anlayış geliştirmemize yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the accounting audit system on the decision-making processes of the managements in the rapidly developing and expanding economic environment. Audit for strategic decisions to be made in large-scale and growing companies; It guides company managements. In this context, it is of great importance for company managements to encourage authorized persons in the establishment and development processes of internal control systems. In the first part of the study, the concept of independent audit is discussed, defined and the factors requiring audit and audit principles are explained. Then, the decision-making process was examined in detail and explained with its stages. The aim of the research is to determine the effect of accounting audit on the decision-making processes of managers in enterprises and to evaluate the contribution of this effect to business performance. By emphasizing this critical relationship between accounting auditing and decision-making processes, this study aims to contribute to businesses to consider accounting audit practices with a more strategic perspective. Future research will help us to more comprehensively assess the impacts of accounting auditing on specific areas of decision-making, and to develop a clearer understanding of how businesses can contribute to their sustainable success by filling knowledge gaps in this area.