Sanat destekli matematik eğitiminin ilkokul 1.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve kaygı düzeylerine etkisi
The effect of art-supported mathemati̇cs educati̇on on the academi̇c achi̇evement and anxi̇ety levels of fi̇rst grade pri̇mary school students
- Tez No: 902759
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sanat; çocuk, yaşam ve matematik değişkenlerini eğlenceli şekilde ilişkilendirebileceği bir çalışma alanı olarak değerlendirilebilir; soyut matematiksel kavramları somut ve görsel hale getirerek öğrencilerin daha iyi anlamasına yardımcı olur. Aynı zamanda yaratıcılığı teşvik ederek, problem çözme becerilerini geliştirir ve matematiğe karşı olumlu bir tutum kazandırır. Sanatla desteklenen matematik dersleri, öğrencilerin motivasyonunu artırırken disiplinlerarası öğrenme yeteneklerini de güçlendirir. Bu entegrasyon, öğrencilerin hem akademik başarılarını hem de duygusal gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Bu çalışmanın temel amacı, sanat ve matematik kavramları arasındaki ilişkileri kurarak, ilkokullarda matematik derslerinin daha ilgi çekici, öğrenilmesi kolay bir disiplin olduğu algısının oluşmasında sanattan ve sanatsal etkinliklerden yararlanarak sanat destekli eğitimin öğrencilerin akademik başarıları ve kaygı düzeylerine etkisinin araştırılmasıdır. Araştırmada, Matematik dersinde öğrencilerin sanat destekli öğretim yöntemi kullanılmasının öğrencilerin Matematik dersindeki akademik başarı ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek için deneysel modellerden“ön test-son test kontrol gruplu deneysel model”kullanılmıştır. Bu araştırma Kocaeli ili Gölcük ilçesinde bir ilkokulda öğrenim gören iki 1. sınıf şubesiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmayı deney ve kontrol grubunu uygulamak için belirlenen okuldaki belirli çalışmalar yapıldıktan sonra 1. Sınıf şubelerine test yapılmasına karar verilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Matematik Dersi Başarı Testi”ve“İlkokul Öğrencileri İçin Matematik Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Matematik Dersi Başarı Testi,“Geometrik Cisimler ve Şekiller”konusu kapsamında hazırlanmış hem öntest hem de sontest amaçlı olarak ilkokul 1. Sınıf matematik dersinde, sanat destekli eğitim modeli kapsamında yürütülmüş bir öğretim süreci sonunda öğrencilerin başarı düzeylerini tespit etmek için kullanılacak geçerli ve güvenilir bir başarı testi düzenlenmiştir. Analizler ve düzeltmeler sonunda 7 ana soru grubu içerisinde toplamda 36 soruyu kapsayan geçerli ve güvenilir bir matematik başarı testi geliştirilmiştir. Maddelerin ayırt edicilik indeksleri (rjx) 0,26 ile 0,84 arasında değerler almış olup ortalama ayırt edicilik indeksi 0,44 olarak belirlenmiştir. Maddeleri güçlük indeksleri (P) ise 0,42 ile 0,85 arasında değerler almış olup ortalama güçlük indeksi 0,60 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Art can be considered as a field of study where children, life and mathematics variables can be associated in an entertaining way; it helps students understand abstract mathematical concepts better by making them concrete and visual. It also encourages creativity, develops problem-solving skills and provides a positive attitude towards mathematics. Mathematics lessons supported with art increase students' motivation while also strengthening their interdisciplinary learning abilities. This integration positively affects both students' academic success and emotional development. The main purpose of this study is to establish relationships between art and mathematics concepts and to investigate the effects of art-supported education on students' academic success and anxiety levels by using art and artistic activities in creating the perception that mathematics lessons are more interesting and easier to learn in primary schools. In the study, the“pre-test-post-test control group experimental model”was used to determine the effect of using art-supported teaching method in mathematics lessons on students' academic success and anxiety levels in mathematics lessons. This research was conducted with two 1st grade classes studying in a primary school in Gölcük district of Kocaeli province. After certain studies were carried out in the school determined to apply the research to the experimental and control groups, it was decided to test the 1st grade classes. The“Mathematics Course Achievement Test”and“Mathematics Anxiety Scale for Primary School Students”were used as data collection tools in the research. The Mathematics Course Achievement Test was prepared within the scope of the subject of“Geometric Objects and Shapes”and was a valid and reliable achievement test to be used to determine the achievement levels of the students at the end of a teaching process carried out within the scope of the art-supported education model in the 1st grade mathematics course of primary school for both pretest and posttest purposes. As a result of the analyses and corrections, a valid and reliable mathematics achievement test covering a total of 36 questions in 7 main question groups was developed. The discrimination indexes (rjx) of the items took values between 0.26 and 0.84, and the average discrimination index was determined as 0.44. The difficulty indexes (P) of the items took values between 0.42 and 0.85, and the average difficulty index was determined as 0.60.