Kur'ân-ı Kerim'in insanı tövbeye davet yöntemi
The Holy Quran's method of inviting people to repentance
  1. Tez No: 902785
  2. Yazar: MEHMET ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kâinatın yaratılmasındaki maksat, insanın doğumu ve ölümü arasında kalan ecel süresi dahilinde insanın Allah Tealâ'yı tanıması, kendisine yüklenen vazifelerin yerine getirmesi ve amellerinin tespitidir. İnsan yüklendiği sorumlulukla ilgili vazifelerini hakkıyla yerine getiremediğini farkettiğinde Allah'ın kendisine tanıdığı tövbe etme imkanı kullanır. Kur'ân'ın, insanı tövbeye davette kullanılan yöntem çeşitleri, günahların silinme çeşitleri ve tövbe sonrası işlediği salih amellerle elde edeceği dünya ahiret faydalarının neler olabileceği bu çalışmada incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümde Kur'an'a göre insanın kim olduğu, fıtrat olarak müspet ve menfî özellikleri, bu özeliklerine etki eden iç ve dış etkenler, tövbe kavramının Kur'ân'da kullanılışıyla ilgili ayetler ve tövbe (Af, mağfiret) kavramının Kur'ân kıssalardaki kullanım şekilleri incelenmiştir. İkinci bölümde Allah Tealâ'nın kullarını tövbeye davette Kur'ân'da kullandığı davet yöntemlerindeki uslûb incelenmiştir. İnsanın bu davete karşılık tövbe edip af dilemesine karşılık Allah Tealâ'nın kuluna dünya ve ahirette vereceği vaadler, ikramlar; tövbesinin kendisine, topluma ve çevresindeki diğer yaratılmışlara etki eden müspet tesirleri ayetler zaviyesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of creating the universe is for man to know Allah Almighty, to fulfill the duties assigned to him and to determine his deeds within the period of time between man's birth and death. When a person realizes that he cannot properly fulfill his responsibilities, he uses the opportunity God has given him to repent. The types of methods used by the Qur'an in inviting people to repentance, the types of erasure of sins, and the gains in the world and the hereafter that can be achieved through good deeds after repentance are examined in this study. In the first part of our study, who is the human being according to the Quran, his positive and negative characteristics as nature, the internal and external factors affecting these characteristics, the verses about the use of the concept of repentance in the Quran and the concept of repentance (pardon, forgiveness) in the Quran. The usage patterns in the stories were examined. In the second part, the style of invitation methods that Allah Almighty used in the Quran to invite His servants to repentance was examined. The promises and gifts that Allah Almighty will give to His servant in this world and the hereafter in response to the person's repentance and asking for forgiveness in response to this invitation; The positive effects of his repentance on himself, society and other creatures around him have been examined in the light of the verses.