Kur'ân-ı Kerîm'de nüzûl sırasına göre Hz. Muhammed'in sîreti (Hz. Muhammed'e yönelik hitap âyetleri çerçevesinde ilk 65 sûre örneği)
With respect to apoplexy order, the life of Hz. Muhammed in Qur'an (The first 65 sura case within the frame of verses appealing directly to Hz. Muhammed)
  1. Tez No: 583694
  2. Yazar: ZEYNEP ÇELİK KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Kur'ân'ın en temel konularından biri nübüvvettir. Nübüvvet konusunda Hz. Muhammed'in hayatına genişçe yer verilmiş ve insanlar için en güzel örnek olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle Kur'ân'ın daha iyi anlaşılabilmesi ve yaşanılırlığının görülebilmesi için Hz. Muhammed'in sîreti bilinmelidir. Hz. Muhammed'in hayatını öğrenirken de hareket noktası Kur'ân olmalıdır. Kur'ân'dan hareketle Hz. Nebî'nin insani yönünün öne çıkarılması, hayatının örnek alınacak tarzda ve tüm insanlığa hitap eden evrensel değerler bağlamında sunulması gerekmektedir. Bu hedef doğrultusunda, Kur'ân'ın nüzûl sürecinin ilk 65 sûresinde, Hz. Muhammed'e hitap eden âyetlerin izi sürülerek, örnek bir sîret kesiti sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental subjects of the Qur'an is the prophethood. In the subject of prophethood Hz. Muhammad's life has been widely mentioned and it is reported to be the best example for people. Therefore, to better understand the Qur'an and to see the living example of the teachings of the Qur'an in life, Hz. Muhammad's life must be known. While learning the life of Muhammad, the Qur'an should be the starting point. As described in Qur'an, the humanitarian aspect of Hz. Muhammad needs to be emphasized and his life must be presented in the context of universal values that address all humanity. In the direction of this goal, within the first 65 years of the Qur'an's apoplexy process, a sample section from Hz. Muhammed' life is presented by tracing the verses that appeal to him.