Vergi yargılamasında ispat ve delil
Proof and evidence of in tax trial
- Tez No: 902787
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Vergi Yargılamasında İspat ve Delil adlı yüksek lisans tez çalışması giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Bu çalışmamızın amacı yargılama süreci içerisinde mükelleflerin ya da idarenin iddia etmiş oldukları beyanlarının doğruluğunu ortaya konulması esnasında bu beyanların doğruluğunu ortaya çıkaracak ispat araçlarının, delillerin neler olduğu, bunların idare, mükellef ve yargı açısından değerlendirmelerinin yapılmasıdır. Zira bu beyanlarının doğruluğunun düzgün bir yolla tespit edilmesi adaletin yerini bulması açısından ve gerçeklerin meydana çıkabilmesi bakımından önem arz etmektedir. Dolayısıyla bu çalışmamızın birinci bölümünde öncelikli olarak ispat ve delil kavramlarının medeni usul hukuku bakımından ve vergi hukuku bakımından açıklanması yapılarak ardından vergi yargılaması çerçevesinde ispat ve delili nelerin oluşturabileceği detaylı bir şekilde konu edilmiştir. Üçüncü bölümde de vergi yargılaması hukukuna hâkim olan ilkelerden bahsedilmiştir. Vergi yargılaması bakımından bu ilkelerin olay üzerindeki etkisi söz konusu olmuştur. Gerekli görülen yerlerde bu ilkelerin başka hukuk dallarında nasıl yer aldığı da anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The master's thesis titled Proof and Evidence in Tax Trial consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The aim of this study is to reveal the accuracy of the statements made by the taxpayers or the administration during the trial process, what are the means of proof and evidence that will reveal the accuracy of these statements, and to evaluate them from the perspective of the administration, the taxpayer and the judiciary. Because determining the accuracy of these statements in a proper way is important for justice to be served and the truth to be revealed. Therefore, in the first part of this study, the concepts of proof and evidence are explained in terms of civil procedure law and tax law, and then what can constitute proof and evidence within the framework of tax jurisdiction is discussed in detail. In the third chapter, the principles that dominate tax jurisdiction law are mentioned. The impact of these principles on the case in terms of tax jurisdiction is discussed. Where necessary, how these principles are included in other branches of law is also included.