Üstbiliş destekli IMPROVE öğretim modelinin yedinci sınıf öğrencilerinin üstbilişsel farkındalıklarına etkisi ve problem çözme süreçlerindeki üstbilişsel davranışlarının incelenmesi
The effect of metacognition-supported IMPROVE instructional model on metacognitive awareness of seventh grade students and investigating metacognitive behaviors in problem solving process
  1. Tez No: 902788
  2. Yazar: MELTEM KIZILTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZSOY BÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma üstbiliş destekli IMPROVE öğretim tekniği ile yapılan öğretimin yedinci sınıf öğrencilerinin üstbilişsel farkındalıklarına etkisini incelemek ve problem çözerken kullandıkları üstbilişsel davranışları incelemek amacıyla yapılmıştır. Öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarını ve problem çözme becerilerini geliştirmek amacıyla IMPROVE öğretim tekniği seçilmiştir.Çalışmada karma araştırma yaklaşımı olan iç içe (gömülü) desen dikkate alınmıştır. Araştırmanın nicel kısmı ön test- son test kontrol gruplu yarı deneysel desendir. Deney grubunda üstbiliş destekli IMPROVE öğretim tekniği ile öğretim gerçekleştirilirken kontrol grubunda MEB matematik öğretim programına göre öğretime devam edilmiştir. Araştırmanın nitel kısmında durum çalışması yapılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında Aydın ilinde öğrenim gören 102 yedinci sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Çalışma grubu oluşturulurken amaçlı örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubu Aydın ilinde bulunan iki farklı resmi ortaokuldan oluşturulmuştur. Nicel veriler Üstbiliş Farkındalık Ölçeği, nitel veriler Problem Çözme Etkinlik Formu kullanılarak toplanmıştır. Nicel verilerin analizi IBM SPSS Statistics 29.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Çalışma sonucunda öğrencilerin üstbilişsel farkındalıklarında deney grubu lehine anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin problem çözme süreci incelendiğinde üstbilişsel davranışları etkin kullanan öğrencilerin doğru sonuca ulaştığı, sınırlı kullanan ya da hiç kullanmayan öğrencilerin ise doğru cevaba ulaşamadığı gözlemlenmiştir. Üstbilişsel stratejilerin gelişmesini sağlayacak farklı teknikler öğretim sürecine entegre edilerek öğrencilerin bu stratejileri etkin bir şekilde kullanmaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of the metacognitive-supported IMPROVE teaching technique on the metacognitive awareness of seventh-grade students and to analyze the metacognitive behaviors they employ while solving problems. The IMPROVE teaching technique was selected to enhance students' metacognitive awareness and problem-solving skills. The embedded design, a mixed research approach, was considered in the study. The quantitative part of the research is a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups. While the experimental group received instruction using the metacognitive-supported IMPROVE teaching technique, the control group continued with the Ministry of National Education's mathematics teaching program. The qualitative part of the research involved a case study. The study was conducted with 102 seventh-grade students attending school in Aydın province during the 2023-2024 academic year. The appropriate sampling method from purposive sampling techniques was used to form the study group. The experimental and control groups were established from two different public middle schools in Aydın province. Quantitative data were collected using the Metacognitive Awareness Scale, while qualitative data were gathered through the Problem Solving Activity Form. The analysis of quantitative data was conducted using IBM SPSS Statistics 29.0 software, and descriptive analysis was employed for the qualitative data. As a result of the study, a significant difference favoring the experimental group was found in the students' metacognitive awareness. When examining the problem-solving processes of the students, it was observed that those who effectively utilized metacognitive behaviors reached the correct answers, while those with limited or no use of these behaviors did not achieve the correct answers. Various techniques that facilitate the development of metacognitive strategies should be integrated into the teaching process to ensure that students can effectively use these strategies.