Hollanda'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının genel öz yeterlilikleri ile expat uyumları arasındaki ilişkide anksiyete düzeylerinin aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the mediator role of anxiety levels in the relationship between the general self-efficiency and expat adaption of citizens of the republic of Turkey living in the Netherlands
- Tez No: 902829
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Mevcut çalışmanın amacı, göç eden bireylerin expat uyumlarının yordayıcıları olarak bireylerin genel öz yeterliliklerinin ve anksiyete düzeylerinin incelenmesidir. Bu amaç kapsamında genel öz yeterlilik ve expat uyumu arasındaki ilişkide anksiyetenin aracı rolü test edilmiş ayrıca araştırma değişkenleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma verileri 402 kişinin katılımı ile toplanmıştır. Kaıtılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Expat Uyum Ölçeği, Genel Öz Yeterlilik Ölçeği ve Bütünleşik Anksiyete Stres Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde, genel öz yeterlilik ile expat uyumu arasındaki ilişkide anksiyetenin kısmi kısmi aracı rolünün bulunduğu, expat uyumunun bileşenleri olan etkileşimsel uyum, genel yaşam uyumu ve iş yeri uyumu ile genel öz yeterlilik arasındaki ilişkilerde de anksiyetenin kısmi aracı rolünün olduğu sonuçlarına varılmıştır. Ayrıca, demografik değişkenler ile araştırma değişkenleri arasındaki ilişkide yapılan analizler vasıtası ile ortaya koyulmuştur. Elde edilen bulgular literatür çerçevesinde tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için önerilerden bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to examine the predictors of expatriate adjustment in migrating individuals, with focusing on the roles of general self-efficacy and anxiety levels. For this purpose, the mediating role of anxiety in the relationship between general self-efficacy and expat adjustment was tested, and the relationships among the research variables were analyzed. The research data were collected from 402 participants. Participants were taken a Demographic Information Form, an Expat Adjustment Scale, a General Self Efficacy Scale, and an Integrated Anxiety Stress Scale. The data obtained from participants were analyzed using the SPSS. The analyses revealed that anxiety plays a partial mediating role in the relationship between general self efficacy and expat adjustment. This was also the case for the dimensions of expat adjustment, namely interaction adjustment, general life adjustment, and workplace adjustment, with general self-efficacy where anxiety was found to play a partial mediating role. In addition, the relationships between demographic variables and research variables were elucidated through analyses. The findings have been discussed within the framework of the literature and suggestions have been made for future research.