Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmaları ile yeme tutumları ve beden algısı arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolü
The mediatory role of emotion regulation skills in the relationship between childhood trauma, eating attitudes and body perception in university students
- Tez No: 902845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada çocukluk çağı travmalarının yeme tutumu ve beden algısı ile arasındaki ilişkide duygu düzenleme becerilerinin aracı rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çocukluk çağı travmaları, yeme tutumu, beden algısı ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkiler incelenecektir. Ayrıca çocukluk çağı travmaları, yeme tutumu, beden algısı ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki incelenmiş olup, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenecektir. Çalışmaya katılmayı onaylayan gönüllü bireylere, sosyodemografik bilgi formu (cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum), Çocukluk çağı travmaları ölçeği Türkçe formu (CTQ-33), Yeme Tutum Testi Kısa Formu- YTT26, Vücut Algısı Ölçeği ve uygu Düzenleme Becerileri Ölçeği formu uygulanmaktadır. Çalışmada, İlişkisel Tarama Modeli ve Aracı Değişken Modeli kullanılmıştır. Araştırmaya göre, çocukluk çağı travmaları, yeme tutumu, beden algısı ve duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuş olup, çocukluk çağı travmalarının yeme tutumu ile beden algısı üzerindeki etkisinde duygu düzenleme becerilerinin ayrı ayrı kısmi aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Analizden elde edilen bulgular da literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the mediating role of emotion regulation skills in the relationship between childhood traumas and eating attitudes and body perception. In this regard, the relationships between childhood traumas, eating attitudes, body perception and emotion regulation skills will be examined. In addition, the relationship between childhood traumas, eating attitudes, body perception and emotional regulation skills will be examined, and it will be examined whether these variables differ according to demographic characteristics. Sociodemographic information form (gender, age, education, marital status), Childhood Trauma Scale Turkish form (CTQ-33), Eating Attitude Test Short Form - YTT26, Body Perception Scale and Sleep Regulatory Skills Scale form are applied to volunteer individuals who approve of participating in the study. . In the study, Relational Screening Model and Mediator Variable Model were used. According to the research, a significant relationship was found between childhood traumas, eating attitude, body perception and emotion regulation skills, and it was determined that emotion regulation skills had a partial mediating role in the effect of childhood traumas on eating attitude and body perception. The findings obtained from the analysis were also discussed in line with the literature.