Hemşirelerin farklılık iklimi algıları ve farklılık tutumlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining nurses perceptions of diversity climate and attitudes of diversity
  1. Tez No: 902849
  2. Yazar: ŞÜKRAN HİÇDURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı hastanede çalışan hemşirelerin farklılıklara yönelik tutumları ile farklılık iklimi algı düzeyini belirlemek ve sosyo-demografik özelliklerine göre farklılık iklimi algısının farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma, Muğla ilinde faaliyet gösteren bir kamu hastanesinde görev yapan hemşireler üzerinde yürütülmüştür. Hastanede toplam 542 hemşire çalışmakta olup, 239 hemşireye kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Araştırma verileri, anket aracılığı ile elde edilmiştir. Ankette hemşirelerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik Demografik Bilgi Formu, Farklılıklara Yönelik Tutum Formu ve Farklılık İklimi Ölçme Ölçeği yer almaktadır. Toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Farklılık İklimi Ölçme Ölçeğinden alınan toplam puan 47.54'tür. Ölçeğin alt boyutları değerlendirildiğinde; örgütsel alt boyutun 13.88, grupsal alt boyutun 16.64, bireysel alt boyutun ise 17.01 puan ortalamalarına sahip olduğu hesaplanmıştır. Hemşirelerin farklılık olarak tanımladığı unsurlar arasında kişilik, kültür ve eğitim durumu özelliklerinin en yüksek yüzdelere sahip olduğu, iş ortamında ve özel hayatta mesafeli olunan farklılık özelliğinin ise kişilik olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin farklılık iklimi algı düzeyinin eğitim durumu, bulundukları hastanedeki çalışma süresi ve çalışılan birim değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Hemşirelerin bireysel düzeyde farklılıklara daha açık olduğu, fakat grup ve örgüt düzeyinde farklılıkların desteklenmesi gerekliliği belirlenmiştir. Bu doğrultuda hastane yönetimine, hemşirelerin farklı görüş ve önerilerini paylaşabileceği“beyin fırtınası oturumları”,“role-play”etkinlikleri, mentörlük programları, öneri paylaşım sistemleri, açık kapı politikası gibi uygulamaların geliştirilmesi ve hemşirelerin farklılıklarına yönelik birey, grup ve örgüt düzeyinde destekleyici, kapsayıcı ve daha dengeli bir yaklaşım benimsemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes towards diversity and the level of diversity climate perception of nurses working in the hospital and to examine whether the perception of diversity climate differs according to sociodemographic characteristics. The research was conducted on nurses working at a public hospital in Muğla. A total of 542 nurses work in the hospital and 239 nurses were reached by convenience sampling method. The research data was obtained through a survey method. The survey included a Demographic Information Form to determine the demographic characteristics of the nurses, the Attitudes Towards Differences Form, and the Diversity Climate Measurement Scale. The collected data were analyzed with SPSS 22 program. The total score obtained from the Diversity Climate Measurement Scale is 47.54. When the sub-dimensions of the scale were evaluated, it was calculated that the organizational sub-dimension had a mean score of 13.88, the group sub-dimension 16.64, and the individual sub-dimension 17.01. It was determined that personality, culture and educational status had the highest percentages among the elements that nurses defined as differences, and personality was the difference characteristic that was distanced in the work environment and private life. It was determined that the level of diversity climate perception of nurses showed a significant difference according to the variables of educational status, working time in the hospital and the unit of employment. It was determined that nurses were more open to differences at the individual level, but differences at the group and organizational level should be supported. In this context, hospital management is recommended to develop practices such as“brainstorming sessions”,“role-play”activities, mentoring programs, suggestion sharing systems, open door policy where nurses can share their different opinions and suggestions, and to adopt a supportive, inclusive and more balanced approach to nurses' differences at individual, group and organizational levels.