Sivas il merkezinde okul çağı çocuklarında iyot eksikliği ve guatr prevalansı
Iodine deficiency disorders and goiter prevalance at schoolage children in Sivas
- Tez No: 90288
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TÖREL ERGÜR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
49 7. ÖZET Günümüzde mental motor geriliğe yol açabilen iyot eksikliği dünyada halen önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüm vücut sistemlerini olumsuz etkileyen bu sorunun saptanması için çeşitli epidemiyolojik çalışmalar gerekmektedir. Bu amaçla iyot eksikliği durumu ve bu eksikliğin en önemli bulgusu olan guatr sıklığı, Sivas il merkezinde 7-12 yaşlarında 441 ilkokul öğrencisinde araştırılması uygun görüldü. Çalışmada palpasyonla guatr prevalansı %9.1 saptandı. Sosyo ekonomik olarak alt, orta, üst sınıfların guatr sıklıkları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi ( p0.05 ). Guatr saptanan 40 öğrencinin ortalama serum sT3'ü 3.57 ±0.28pg/ml, ortalama serum sT4'ü 1.27±0.15ng/dl, ortalama serum u.sTSH 2.23±0.45microIU/ml saptandı. Bizim saptadığımız ortalama serum sT3 düzeyi bu yaş grubunun (1.45-3.48pg/ml) ortalama sT3'ünün belirgin üstünde idi. 441 vakada idrar iyot atılım miktarları araştınldı. Ortalama idrar iyot atılım düzeyleri 7.00 ±4.48|j.gr/dl saptandı. 40 guatrlı vakada idrar iyot atılım düzeyi ortalaması 5.22±3.52|j.gr/dl iken, 401 guatrsız vakada idrar iyot atılım düzeyi 7.15±4.97}j.gr/dl idi. İstatistiksel olarak guatrlılarla guatrsızlar aralarındaki fark ortalama idrar iyot atılım düzeyi açısından anlamlı idi ( pO.05 ). Sosyo-ekonomik düzeylere göre alt, orta, üst sınıflara ayrılan öğrencilerin alt grubun ortalama idrar iyot atılım düzeyi 5.98±4.22ugr/dl, orta grubun 6.93±5.48{j.gr/dl, üst grubun 8.94±4.33^gr/dl idi. Buna göre idrar iyot atlım miktarları ile sosyo-ekonomik düzeyler arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı idi ( p0.05 ). Bu 1550 vakanın ortalama idrar iyot atılım miktarı 3,94±2,62ngr/dl, 97. persentilin altındakilerde ise 8.26±4.29|agr/dl idi.
Özet (Çeviri)
52 7. SUMMARY Deficiency of iodine is still a major probem of our country. It's necessary to do epidemiological studies for this problem that effects all the body systems adversly. For this aim, deficiency of iodine and the frequency of goiter which is the most important sign of iodine deficiency was needed to search perferm a on 441 school children between 7-12 ages. In this study it was determined %9.1 goiter prevalance with palpation. It was significantly statistical that differences of goiter frequencies between low-medium- upper classes as socio- economical ( p0.05 ). The 40 students ( who determined goiter ) mean serum of sT3 3.57±0.28pg/ml, mean serum of sT4 1.27±0.15ng/dl, mean of serum u.sTSH 2.23±0.45microIU/ml was determined. The mean serum ST3 value that we determined was above the mean of sT3 value (1.45-3.48pg/ml) of this age group. Urine iodine excretion was researched 441 cases. The level of mean urine iodine excretion was found as 7.00±4.48jjgr/dl. When the mean of urine iodine excretion was 5.22±3.52ugr/dl of the 40 cases with goiter and the urine iodine excretion was 7.15±4.97ugr/dl on 401 cases of without goiter. Statistically the differences between the patients with goiter and without goiter were significant for the level mean of urine iodine excretion ( p0.05 ). At this 15 cases, mean urine iodine excretion was 3.94±2.62ugr/dl others who were under the 97th persent was 8.26±4.29ugr/dl.