Kuzey Makedonya'da boşalan Türk köylerinin jeopolitik önemi ve yeniden nüfuslandırılması
The geopolitical importance and repopulation of evacuated Turkish villages in North Macedonia
  1. Tez No: 902915
  2. Yazar: SAVAŞ HOŞTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Balkan Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balkan Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde önemli adımlar atarak resmî ismini“Kuzey Makedonya”olarak tescillemiştir. Avrupa Birliği'nin demokratikleşme sürecine yönelik etkileri, Kuzey Makedonya'daki sosyal ve siyasi dinamiklerin dönüşüm potansiyelini gözler önüne sermektedir. Bu bağlamda, ülke, tarihsel sorunlarla yüzleşerek anayasal reformlar ve altyapı yatırımları yoluyla Türk toplumunun sosyo-ekonomik koşullarını iyileştirmeyi ve kırsal alanlara geri dönüşü teşvik etmeyi hedeflemektedir. Bu araştırmanın ana hipotezi, Kuzey Makedonya'nın Avrupa Birliği entegrasyon sürecinde gerçekleştirilen anayasal reformlar, altyapı yatırımları ve ekonomik teşviklerin, Türk toplumunun sosyo-ekonomik koşullarını iyileştirerek kırsal alanlara geri dönüşü teşvik edeceği ve bu süreçte kültürel kimliğini koruyarak toplumsal refahı artıracağıdır. Araştırma, nitel ve nicel verilerin birlikte kullanılmasını içermekte olup, derinlemesine görüşmeler ve saha gözlemleri aracılığıyla Türk toplumunun deneyimleri, terk edilmiş köylerin durumu ve sosyal dinamikler incelenecektir. Araştırma bulguları, anayasal reformların Kuzey Makedonya'daki Türk toplumu üzerinde geniş kapsamlı etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle anayasal hakların geri kazanılması ve güçlendirilmesi, bu topluluğun kültürel kimliğinin korunmasında kritik bir rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra, altyapı yatırımları ve ekonomik teşvikler, terk edilmiş köylerin yeniden canlanmasına katkıda bulunarak kırsal alanlardaki nüfus artışını teşvik etmektedir. Bu çerçevede, Kuzey Makedonya'daki Türk toplumunun sosyo-ekonomik refahının artırılması, anayasal ve ekonomik reformların toplumsal dinamikleri olumlu yönde etkilediği sonucunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The Republic of North Macedonia has taken significant steps towards European Union integration, officially establishing its name as“North Macedonia.”The impact of the European Union's democratization efforts highlights the potential for transforming social and political dynamics within the country. In this context, North Macedonia aims to address historical issues by improving the socio-economic conditions of the Turkish community through constitutional reforms and infrastructure investments, while also promoting a return to rural areas. The central hypothesis of this research asserts that the constitutional reforms, infrastructure developments, and economic incentives implemented during North Macedonia's EU integration process will enhance the socio-economic circumstances of the Turkish community, encourage repopulation of rural areas, and preserve cultural identity, thereby increasing social welfare. The study employs a mixed-methods approach, utilizing both qualitative and quantitative data collected through in-depth interviews and field observations to examine the experiences of the Turkish community, the status of abandoned villages, and relevant social dynamics. Research findings reveal that constitutional reforms have a broad impact on the Turkish community in North Macedonia, particularly highlighting the critical role of the recovery and strengthening of constitutional rights in preserving cultural identity. Additionally, infrastructure investments and economic incentives contribute to the revitalization of abandoned villages and promote population growth in rural areas. Therefore, enhancing the socio-economic welfare of the Turkish community in North Macedonia supports the conclusion that constitutional and economic reforms positively influence social dynamics.