Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerde ilişki istikrarının yordayıcısı olarak algılanan ebeveyn tutumları ve flört şiddeti
Parental attitudes and dating violence perceived as predictors of relationship stability in individuals in emerging adulthood
- Tez No: 902917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN BÖLÜKBAŞI MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerdeki ilişki istikrarının algılanan ebeveyn tutumları ve flört şiddeti tarafından yordanıp yordanmadığının belirlenmesidir. Bununla birlikte algılanan ebeveyn tutumu, flört şiddeti ve ilişki istikrarı ile ilgili olabileceği düşünülen cinsiyet, şiddete maruz kalma ve şiddet uygulama gibi çeşitli değişkenlerle arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Yöntem: Bu araştırmada araştırmanın bağımsız değişkeni olan algılanan ebeveyn tutumları ile araştırmanın bağımlı değişkenleri olan flört şiddeti ve ilişki istikrarının ilişkileri inceleneceğinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Zamansal taramalar bağlamında incelendiğinde yapılan çalışma kesit alma yaklaşımına uygun gerçekleştirilmiştir. Yapılmış olan bu araştırmanın evreni beliren yetişkinlik döneminde olan ve daha önce flört ilişkisi deneyimi geçirmiş ya da halen deneyimleyen genç bireyler olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda üniversitede öğrenim gören ya da üniversite hazırlık döneminde olan 475 kadın ve 206 erkek katılımcıya veri toplama aracı uygulanmıştır. Çalışma grubu için faktör analizi tekniğinin kullanımı uygun görülmüştür. Örneklem seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında öğrencilerin aile yaşantılarında hangi ebeveyn tutumuna göre yetiştirildiğini tespit edebilme amacıyla“Anne-Baba Tutum Ölçeği”, gençlerin flört ilişkisinde şiddete yönelik tutumlarını belirleme amacıyla“Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”ve son olarak partnerlerin ilişki istikrarını belirleme amacıyla“İlişki İstikrarı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın hedefine uygun olarak t testi, anova, korelasyon ve regresyon analizleri teknikleri uygulanmıştır. Bulgular: Algılanan ebeveyn tutumlarının ve flört şiddetinin ilişki istikrarı alt boyutları olan ilişki doyumu, seçeneklerin niteliğini değerlendirme, yatırım ve bağlanım ile ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Regresyon analizleri sonucu farklı ebeveyn tutumları ve flört şiddeti türlerinin ilişki istikrarını pozitif yönde yordadığı görülmüştür. Sonuç ve Öneriler: Sonuç olarak algılanan ebeveyn tutumlarının flört şiddeti ve ilişki istikrarını yordadığı görülmüştür. Bu çalışmanın ilişki istikrarı alanyazınına ve ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirici çalışmalar yapılması açısından uygulayıcılara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to determine whether relationship stability in individuals in emerging adulthood is predicted by perceived parental attitudes and dating violence. In addition, the relationship between perceived parental attitude, dating violence and relationship stability and various variables such as gender, exposure to violence and use of violence were also examined. Method: Since the relationship between perceived parental attitudes, which are the independent variables of the study, and the dependent variables of the study, dating violence and relationship stability, will be examined in this study, the relational screening model was used. When examined in the context of temporal screenings, the study was carried out in accordance with the cross-sectional approach. The universe of this study was determined as young individuals in emerging adulthood who have previously experienced a dating relationship or are currently experiencing one. In this context, the data collection tool was applied to 475 female and 206 male participants who were studying at university or in the university preparation period. The use of factor analysis technique was deemed appropriate for the study group. The criterion sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was applied in the sample selection. Within the scope of the research, the“Parent Attitude Scale”was used to determine which parental attitudes students were raised according to in their family lives, the“Dating Violence Attitude Scale”was used to determine the attitudes of young people towards violence in dating relationships, and finally the“Relationship Stability Scale”was used to determine the relationship stability of the partners. In accordance with the aim of the research, t-test, anova, correlation and regression analysis techniques were applied. Findings: It was determined that perceived parental attitudes and dating violence were related to the relationship stability sub-dimensions of relationship satisfaction, evaluating the quality of options, investment and commitment. As a result of the regression analyses, it was seen that different parental attitudes and types of dating violence positively predicted relationship stability. Conclusion and Recommendations: As a result, it was seen that perceived parental attitudes predicted dating violence and relationship stability. It is thought that this study will contribute to the literature on relationship stability and to practitioners in terms of conducting studies to strengthen the parent-child relationship.