Pulse repetition interval (PRI) deinterleaving of radar signals
Radar sinyallerinde darbe tekrarlama aralığı (DTA) ayrıştırma
- Tez No: 902918
- Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Elektronik Harp (EH) sistemleri genel olarak bir platformu ve/veya personeli korumayı amaçlamaktadır. Koruma amacını yerine getirebilmeleri için öncelikle bulundukları ortamdaki tehdit radarların varlığını ve görev modlarını bilmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda EH sistemlerinin ilk ve önemli işlevi ortamdaki tehdit radar sinyallerinin ayrıştırılması ve tanımlanmasıdır. Ortamdaki radar sayısının artışı ise EH sisteminin topladığı sinyalleri karmaşık hale getirmektedir. Dolayısıyla sinyallerin ayrıştırılması ve tanımlanmaları zorlaşmaktadır. Bu çalışmada, Darbe Tekrarlama Aralığı (DTA) ayrıştırma işlemini gerçekleştirmek için sırasıyla kümeleme, DTA hesaplama ve DTA tipi belirleme yöntemleri uygulanmıştır. İlk olarak Darbe tanımlayıcı Kelimeler (DTK)'ların frekans, darbe genişliği ve yön bilgileri kullanılarak kümeleme yapılmaktadır. Sonrasında her bir kümede Darbe Geliş Zamanı (DGZ) parametrelerinin farkları alınır ve bazı kontroller sonrasında gerçek PRI değerleri elde edilir. Bu gerçek değerler kullanılarak her bir küme için önerilen kural tabanlı PRI tip tanımlama algoritması uygulanır ve DTA tipleri bulunur. Bu algoritma literatürde ve radarlarda en çok kullanılan sabit, değişken, bekle&anahtarla ve kademeli PRI tiplerini tanımlayabilmektedir. Önerilen 3 aşamalı yöntemin kayıp darbe ve sahte darbe gürültü etkenleri altındaki performansı ayrı ayrı gözlemlenmiştir. Bu gürültü etkenleri veriye (DTK'lara) yüzde 5, 10, 15 ve 20 oranlarda eklenmiş ve her bir gürültü oranı için confusion matrix sonuçları elde edilmiştir. Elde edilen bu performans sonuçlarına göre önerilen yöntem DTA tiplerinden sabit tipi en az yüzde 100, değişken tipi en az yüzde 92, bekle&anahtarla tipi en az yüzde 82 ve kademeli tipi en az yüzde 77 oranında doğru tanımlanabilmektedir. Dolayısıyla bu tezde gerçekte olabilecek etkenler oluşturulmuş ve yöntemin gerçeğe oldukça yakın senaryolar için çalışabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Electronic Warfare (EW) systems generally aim to protect a platform and/or personnel. In order to perform the protection objective, they must first be aware of the presence of threat radars in the environment and their missions. Accordingly, the first and most important function of EW systems is to deinterleave and identify threat radar signals in the environment. The increase in the number of radars in the environment makes the signals collected by the EW system more complex. Therefore, the separation and identification of signals become more difficult. In this work, clustering, Pulse Repetition Interval (PRI) calculation and PRI type identification are applied respectively to accomplish PRI deinterleaving. Firstly, clustering is performed by using the frequency, pulse width and direction information of the Pulse Descriptor Words (PDWs). Then, for each cluster, the differences of the Time of Arrival (TOA) parameters in the cluster are taken and the actual PRI values are obtained after some checks on these differences. Using these actual values, the proposed rule-based PRI type identification algorithm is applied for each cluster and PRI types are found. This algorithm is capable of identifying the most commonly used PRI types in the literature and in radar systems such as constant, agile, dwell&switch and stagger PRI types. The performance of the proposed 3-stage method under missing pulse and spurious pulse noise factors is observed separately. These noise factors were added to the data (PDWs) at 5, 10, 15 and 20 percent and confusion matrix results were obtained for each noise ratio. According to these performance results, the proposed method can correctly identify constant PRI type at least 100 percent, agile PRI type at least 92 percent, dwell&switch PRI type at least 82 percent and stagger PRI type at least 77 percent. Therefore, in this thesis, real situations are taken into consideration as much as possible and it is seen that the method can work for scenarios that are quite close to reality.