Bilgi yönetimi, örgütsel öğrenme ve motivasyon araçlarının duygusal bağlılık ve örgütsel performans üzerindeki etkisinin alternatif tahmin teknikleriyle incelenmesi: Bir yapısal eşitlik modeli yaklaşımı
Examining the effects of knowledge management, organizational learning and motivation tools on affective commitment and organizational performance with alternative estimation techniques: A structural equation model approach
  1. Tez No: 934454
  2. Yazar: ZEYNEP KAZANCI BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAİT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
YEM için en yaygın kullanılan tahmin tekniği maksimum olabilirlik tahmin tekniğidir. Bu çalışmanın amacı DOKA bölgesindeki devlet bankası çalışanlarının bilgi yönetimi, örgütsel öğrenme ve motivasyon araçlarına yönelik tutum faktörlerinin duygusal bağlılık ve örgütsel performans üzerindeki etkilerini farklı tahmin teknikleri (Maksimum Olabilirlik, Robust Maksimum Olabilirlik, Ağırlıksız En Küçük Kareler, Robust Ağırlıklı En küçük Kareler ve Genelleştirilmiş En Küçük Kareler) kullanılarak YEM ile ölçülmesi ve sonuçların uyum indeksleri yardımıyla karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmanın araştırma hipotezleri yapısal eşitlik modellemesi ile test edilmiştir. Çalışmada olasılıklı olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi ve veri toplama araçlarından anket kullanılmıştır. Araştırma verileri olasılıklı olmayan kolayda örneklem yöntemiyle DOKA bölgesindeki banka çalışanları arasından seçilen 570 katılımcıdan elde edilmiştir. Araştırma sonuçları paylaşılan vizyon, bilginin üretimi ve paylaşımı, vizyon ilham sağlama, içsel motivasyon faktörlerinin hem duygusal bağlılık hem de örgütsel performans arasında %5 anlamlılık düzeyinde önemli ilişkilerinin var olduğunu göstermektedir. Ayrıca örgütsel öğrenmeye bağlılık, dışsal motivasyon faktörlerinin %5 anlamlılık düzeyinde doğrudan sadece duygusal bağlılıkla ilişkili olduğunu tespit edilmiştir. Diğer taraftan paylaşılan vizyon ve içsel motivasyon faktörlerinin duygusal bağlılık faktörü üzerinden örgütsel performans faktörü üzerine anlamlı dolaylı etkileri saptanmıştır. Bu çalışmanın bulguları ile alandaki çalışmaların bulguları genel olarak kuramdaki hipotezlerle örtüşmektedir. Modeldeki etkiler dikkate alındığında Motivasyon Araçları (IM, DM ve VIS), Paylaşılan Vizyon (PV), Örgütsel Öğrenmeye Bağlılık (OB) ve Bilginini Üretilmesi ve Paylaşılması (BUP) örtük değişkenlerinin anlamlı; Açık Fikirlilik (AF), Bilginin Elde Edilmesi (BE) ve Bilginin Depolanması (BD) örtük değişkenlerinin ise anlamsız bir etkiye sahip olduğu görülmüştür..
Özet (Çeviri)
The most commonly used estimation technique for SEM is the maximum likelihood estimation technique. The purpose of this study is to measure the effects of attitudinal factors towards knowledge management, organizational learning and motivational tools on affective commitment and organizational performance of state bank employees in DOKA region with SEM using different estimation techniques (Maximum Likelihood, Robust Maximum Likelihood, Unweighted Least Squares, Robust Weighted Least Squares and Generalized Least Squares) and to compare the results with the help of fit indices. The research hypotheses of this study were tested with structural equation modeling. In the study, convenience sampling method, one of the non-probability sampling methods, and questionnaire, one of the data collection tools, were used. The research data were obtained from 570 participants selected among bank employees in the DOKA region by non-probability convenience sampling method. The results of the research show that shared vision, knowledge generation and sharing, vision inspiration, intrinsic motivation factors have significant relationships with both affective commitment and organizational performance at 5% significance level. In addition, commitment to organizational learning, extrinsic motivation factors are directly related to only affective commitment at 5% significance level. On the other hand, shared vision and intrinsic motivation factors have significant indirect effects on organizational performance through emotional commitment factor. The findings of this study and the findings of the studies in the field generally coincide with the hypotheses in the theory. When the effects in the model are considered, it is seen that the latent variables Motivational Instruments (IM, DM and VIS), Shared Vision (PV), Commitment to Organizational Learning (OB) and Generation and Sharing of Knowledge (BUP) have a significant effect, while the latent variables Open Mindedness (AF), Acquisition of Knowledge (BE) and Storage of Knowledge (BD) have an insignificant effect.