Epilepsili çocuklarda kaygı ve depresyon skorları ile epileptik değişkenler arasındaki ilişki
The Relation of epilepsy related factors to anxiety and depression scores in epileptic children
  1. Tez No: 90294
  2. Yazar: ABDULFETTAH OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERAY DİRİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET EPİLEPSİLİ ÇOCUKLARDA KAYGI VE DEPRESYON SKORLARI İLE EPİLEPTİK DEĞİŞKENLER ARASINDAKİ İLİŞKİ Dr. Abdulfettah Oğuz GİRİŞ: Epilepsi, çocuklarda en sık karşılaşılan kronik hastalıklardan birisidir. Son zamanlarda epilepsili çocukların kaygı ve depresyon açısından artmış risk altında olduğu bildirilmiştir. Erişkin epilepsili hastalardaki psikiyatrik bozuklukların ilk bulgularının, erken çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıktığı düşünülür ise, bu semptomların erken tanımlanması ve tedavisi önem kazanmaktadır. AMAÇ: Çalışmamızda; epilepsili çocuk hastalarda kaygı ve depresyon araştırılması, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması ve epileptik değişkenlerle kaygı ve depresyon skorları arasındaki ilişkinin saptanması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışma; 1 Mart 1999 ile 30 Eylül 1999 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Nöroloji Bilim Dalında en az bir yıldır epilepsi tanısı ile izlenen, antiepileptik tedavi görmekte olan, 9-18 yaş (ortalama 12.9±2.5) arası, mental retardasyonu ve ek kronik nörolojik hastalığı olmayan 35 idiyopatik epilepsili çocukta yapılmıştır. Hastalık bulguları Çocuk Nörolojisi Bilim Dalındaki kayıtlardan öğrenilmiştir. Kontrol grubu olarak; yaş, cinsiyet, ekonomik durum, anne ve baba eğitim durumları ve aile tipi bakımından eşleştirilmiş 35 sağlıklı çocuk alınmıştır. Tüm çocuklara“self-report”ölçeklerden olan Çocuklar için Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği (ÇDSKÖ) ve Çocuklar için Depresyon Ölçeği (ÇDÖ) uygulanarak, aynı psikolog tarafından kaygı ve depresyon skorları belirlenmiştir. Ergenliğin kaygı ve depresyon üzerindeki etkisini ayırdetmek amacıyla çalışma ve kontrol grubu 9-11 ve 12-18 yaş olmak üzere ikiye ayrılarak karşılaştırmıştır.BULGULAR: Çalışma grubundaki 10 (%28.6) hastada anlamlı depresyon ve 6 (%17.1) hastada intihar düşüncesi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATION OF EPILEPSY RELATED FACTORS TO ANXIETY AND DEPRESSION SCORES IN EPILEPTIC CHILDREN Abdulfettah Oğuz, MD BACKGROUND: Epilepsy is one of the most common chronic diseases in childhood. It has been reported recently that epileptic children have increased risk of anxiety and depression. Since the first symptoms of psychiatric disorders in adult epileptic patients start in early childhood or pubertal period, early recognition and treatment of these symptoms are important. AİM: We aimed to evaluate the anxiety and depression in epileptic children, to compare their results with that of a healthy control group and to determine the relation of anxiety and depression scores to epilepsy-related factors. METHODS : This study was performed in between 01 March 1999 and 30 October 1999 in Pediatric Neurology Department of Dokuz Eylül University Medical Faculty in 35 idiopathic epileptic children with a mean age of 12.9+2.52 (range 9-18) years. These children had been followed up and treated due to epilepsy for at least one year, had no additional chronic neurologic disease or mental retardation. The data related to their disease, were obtained from the files in Pediatric Neurology Department. Thirty five healthy children who were matched for age, sex, economical status, parental education and family structure were used as control group. Two self- report inventories (State Trait Anxiety Inventory-STAI and Children Depression Inventory-CDI) were applied to all of the children, and the anxiety and depression scores were determined by the same psychologist. Both study and control groups were divided into two age groups (9-11 and 12-18 years) to exclude the effect of puberty on anxiety and depression scores.RESULTS : Significant depression and suicidal idea were determined in 10 (28.8%) and 6 (17.1%) patients respectively in the study group.