Şehir markalaşması sürecinde Trabzon ilinin değerlendirilmesi
The evaluation of Trabzon province in the city branding process
  1. Tez No: 902941
  2. Yazar: ÖZGE BAYKUŞ TİRGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küreselleşmenin etkisi ile marka yarışına giren şehirler, bu rekabet ortamından etkilenmemek için şehirlerinin refah düzeyini ve kalitesini arttırmayı hedeflemektedir. Güçlü bir refah seviyesi sağlayan şehirler markalaşma sürecinde öne çıkmakta, şehre yatırımcı ve turist çekme fırsatını yakalamaktadır. Bu fırsatı yakalamayı başaran şehirler ekonomik avantaj ile birlikte birçok avantajı daha elde etmektedir. Dolayısıyla şehirler bu sebeplerden ötürü birbirileri ile yarış halindedir. Bu çalışma, Trabzon'un şehir markalaşma sürecini değerlendirerek, şehrin marka algısını şekillendiren çeşitli faktörleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Trabzon'un kültürel, tarihi ve doğa güzellikler, sosyo-kültürel zenginlikler ve ekonomik unsurlarını, demografik gruplar arasında nasıl farklı algılandığı analiz edilmiştir. Anket verileri kullanılarak yapılan analizlerde açımlayıcı faktör analizi (AFA), ANOVA testi ve t testi yöntemleri uygulanmıştır. Sonuçlar, Trabzon'un ekonomik faktörlerine yönelik algıların yaş grupları arasında anlamlı farklılıklar gösterdiğini, ancak kültürel ve sosyo-kültürel faktörlerin genel olarak sabit kaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, gelir ve meslek durumuna göre şehir marka algısında farklılıklar gözlenmiş, özellikle ekonomik algılarda belirgin değişiklikler saptanmıştır. Bu bulgular, Trabzon'un şehir markalaşma sürecinde ekonomik unsurların bazı demografik gruplar için daha hedef odaklı stratejiler geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the influence of globalization, cities entering the brand competition aim to increase their level of prosperity and quality to avoid being negatively affected by this competitive environment. Cities that manage to establish a strong level of prosperity stand out in the branding process, gaining the opportunity to attract investors and tourists. Cities that seize this opportunity not only gain an economic advantage but also benefit from many other advantages. Therefore, cities are in constant competition with one another for these reasons. This study aims to evaluate Trabzon's city branding process by examining various factors shaping the city's brand perception. The research analyzes how Trabzon's cultural, historical, and natural beauties, socio-cultural richness, and economic elements are perceived differently among demographic groups. The analysis, conducted using survey data, applies exploratory factor analysis (EFA), ANOVA, and t-tests. The results reveal that perceptions of Trabzon's economic factors significantly differ across age groups, while cultural and socio-cultural factors remain generally consistent. Furthermore, differences in city brand perception were observed based on income and occupation, with notable changes particularly in economic perceptions. These findings suggest that Trabzon's city branding process may require more targeted strategies focusing on economic elements for certain demographic groups.